73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Syreny zawyją o godzinie "W"

Dziś przypadła 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcza walka przeciwko okupantowi zaczęła się 1-go sierpnia 1944 roku i trwała 63 dni.

 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1-go sierpnia o godzinie 17:00, tzw. godzinie „W” w stolicy rozległy się pierwsze strzały, które oznaczały, że naród polski powstał do walki przeciwko okupantowi. Do walki przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców.

 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

Będąc przy Powstaniu Warszawskim, należy wspomnieć jego najbardziej znany symbol, jakim jest znak Polski Walczącej. Dziś budzi wiele kontrowersji, bo często bywa wykorzystywany jako komercyjny znak na koszulkach czy naklejkach na autach. Niech niniejszy film będzie najlepszą odpowiedzią, jak wielkie znaczenie ma ten symbol i dlaczego nie powinien być nadużywany. Chwała i cześć Bohaterom.

 

Syreny o godzinie „W”

We wtorek o godz. 17, dla upamiętnienia 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie województwa lubelskie zostaną włączone syreny alarmowe.

 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.