Dziś przypadła 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcza walka przeciwko okupantowi zaczęła się 1-go sierpnia 1944 roku i trwała 63 dni. W kolejnej rocznicy oddajemy hołd zarówno poległym, jak i żyjącym bohaterom.
1-go sierpnia o godzinie 17:00, tzw. godzinie „W” w stolicy rozległy się pierwsze strzały, które oznaczały, że naród polski powstał do walki przeciwko okupantowi. Do boju przeciwko wojskom III Rzeszy, stanęły Armia Krajowa, Polskie Państwo Podziemne oraz tysiące ochotników, broniących już nie tylko Warszawy, ale i losów całego kraju.
Chociaż siły polskie zakładały kilkudniową walkę, powstanie trwało aż 63 dni. W tym czasie Polacy robili wszystko, aby odbić stolicę z rąk Niemców. Niestety, szereg dramatycznych okoliczności spowodował, że powstanie zakończyło się klęską i ogromnymi stratami. Miasto zostało doszczętnie zniszczone, a śmierć poniosło tysiące ludzkich istnień. Wielu uznaje się do dziś za osoby zaginione.
W całym kraju co roku organizowane są obchody rocznicowe Powstania. W Lublinie o 17:00 rozległo się wycie syren, a tuż po tym, na placu Władysława Łokietka odegrano hymn państwowy i złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą umieszczoną na Ratuszu. O 18:00 w kościele pobrygidkowskim odprawiono mszę w intencji Powstańców Warszawskich.
Będąc przy Powstaniu Warszawskim, należy wspomnieć jego najbardziej znany symbol, jakim jest znak Polski Walczącej. Dziś budzi wiele kontrowersji, bo często bywa wykorzystywany jako komercyjny znak na koszulkach czy naklejkach na autach. Niech niniejszy film będzie najlepszą odpowiedzią, jak wielkie znaczenie ma ten symbol i dlaczego nie powinien być nadużywany. Chwała i cześć Bohaterom.
Dodaj swój komentarz