6 miejsc, które warto odwiedzić w Lublinie

co warto zobaczyć w lublinie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Lublin to jedno z największych miast w Polsce i kluczowy ośrodek miejski na terenie Polski wschodniej. Jednocześnie to również takie miasto, które zyskuje na popularności jako kierunek turystycznych wyjazdów. Skoro więc coraz więcej osób wybiera się do Lublina, warto będzie zwrócić uwagę na to, co w tym mieście trzeba odwiedzić i jakie zabytki zobaczyć. Poniżej znajdziecie informacje o najciekawszych miejscach w Lublinie.

1. Zamek w Lublinie 

Wzgórze zamkowe królujące nad Lublinem z kamiennym mostem ze Starego Miasta to jedno z tych miejsc, które odwiedzi każdy, kto wybiera się do Lublina. Zamek z XIV wieku jest obecnie siedzibą muzeum. Obok niego znajduje się masywna wieża, która przed laty pełniła funkcję więzienia, obecnie udostępnia taras widokowy. Na terenie zamku znajduje się również kaplica Trójcy Świętej, cenione dzieło sztuki z XIV wieku z bizantyjsko-ruskimi malowidłami. 

2. Brama Krakowska i uliczki starego miasta

Lublin kryje swoje piękno w wąskich uliczkach Starego Miasta, na które turysta będzie prowadzony przez Bramkę Krakowską, jeden z charakterystycznych zabytkowych budynków w Lublinie. Odwiedzając Lublin, warto przejść się po Starym Mieście, zobaczyć klimatyczne uliczki, ciekawe kamienice, a zmierzając do Zamku, zatrzymać się przy zarysie murów Kościoła Farnego w Lublinie. 

3. Muzeum Wsi Lubelskiej 

To atrakcja Lublina znajdująca się na obrzeżach miasta, ale warto się tam wybrać, szczególnie z dziećmi. Wyjazd do Muzeum Wsi Lubelskiej można potraktować jako miejsce spacerowe i takie, które niesie za sobą formę edukacyjną. Podzielone na regionalne sektory muzeum przedstawia nam różne rejony Lubelszczyzny: Wyżynę Lubelską. Miasteczko, Powiśle, Podlasie, Roztocze, Zespół Dworski, Nadbuże. Ekspozycje są ciekawe, atrakcyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na terenie muzeum realizowane są również atrakcyjne pokazy sztuki rzemieślniczej. 

4. Muzeum na Majdanku 

II Wojna Światowa zostawiła swój ślad m.in. w postaci muzeum na Majdanku, które znajduje się na terenie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Oczywiście nie jest to miejsce na odwiedziny z małymi dziećmi, ale wyjazd ze świadomymi nastolatkami będzie już wskazany.

5. Lubelska Trasa podziemna

Lublin to nie tylko uliczki Starego Miasta, ale także to, co znajduje się pod starym miastem. A tak naprawdę Lublin pod ziemią jest również fascynujący. Piwnice starego miasta to liczne przejścia, korytarze, pomieszczenia, gdzie prezentowana jest wyjątkowa historia tego miasta. Pod ziemią odwiedzić można również Piwnicę pod Fortuną z pięknymi malowidłami. 

6. Lubelski Browar Perła 

Dla miłośników złotego trunku ciekawym miejscem będzie Browar Perła, a dokładnie jego podziemia udostępnione dla zwiedzających, gdzie można poznać historię produkcji piwa i firmy, która miała rodzinny charakter i przetrwała wiele historycznych zawirowań na przestrzeni dziejów. Na miejscu funkcjonuje ciekawa wystawa edukacyjna, można poznać, jak funkcjonuje popularny regionalny Browar.

Lublin kryje wiele interesujących miejsc wartych odwiedzenia. To miasto, które warto zobaczyć, poznać jego historię, a także docenić współczesność kreowaną w tym mieście.

Jeśli chcesz zamieszkać niedaleko Lublina, sprawdź nowe mieszkania na obido.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.