35. rocznica Świdnickich Spacerów – Świdnik, 14 lutego 2017

Rocznica Świdnickich Spacerów

35 lat temu, w lutym 1982 roku, mieszkańcy Świdnika zapoczątkowali „Świdnickie Spacery”, które miały pokazać sprzeciw przeciwko manipulacjom w telewizji publicznej.

 

Spacery Świdnickie odbywały się w czasie stanu wojennego i były happeningową formą protestu. Społeczność Świdnika, aby zaprotestować przeciwko kłamstwom propagandy władz, organizowała spacery, które odbywały się w trakcie trwania Dziennika Telewizyjnego o godz. 19.30.

 

W odpowiedzi na to, władze wprowadziły godzinę milicyjną o godz. 19.00. Mieszkańcy Świdnika, aby móc nadal protestować, zaczęli organizować masowe marsze o godz. 17.00, a niektórzy w czasie transmisji „Dziennika” wystawiali włączone telewizory przodem do okna. Ta forma protestu stosowana była również przez mieszkańców Lublina, Puław oraz innych miast.

 

Program 35. rocznicy Świdnickich Spacerów – 14 luty

10.00 – rozpoczęcie uroczystości – Pomnik Świdnickich Spacerów, Plac przy Fontannie

10.30 – blok edukacyjny (Centrum Kultury, sala widowiskowa, AL. Lotników Polskich 24)

– prelekcja dr. Marcina Dąbrowskiego (IPN Lublin)

– projekcja reportażu „Fenomen Spacerów”

– gra edukacyjna „Spaceriada”

17.00 – 20.00 – projekcja wirtualnego znicza (elewacja bloku przy ul. Niepodległości 17)

18.00 – koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego, wokalisty zespołu Contra Mundum (Centrum Kultury, sala widowiskowa, AL. Lotników Polskich 24)

Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa dokumentów ze zbiorów Norberta Wojciechowskiego – Przewodniczącego Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność” w Świdniku (Strefa Historii, Galeria Venus, II p., ul. Wyszyńskiego 17)

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.