14. emerytura 2021. Kiedy wypłata czternastej emerytury? Netto, brutto

pieniądze gotówka 100 200 500 złotych
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

14. emerytura kiedy wypłata? Dodatkowa czternasta emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami listopadowymi. Tzw. czternastka w 2021 r. to 1250,88 zł brutto.

Kiedy wypłata 14. emerytury?

Tzw. czternastka to dodatkowe roczne świadczenie dla tych, którzy 31 października pobierali długoterminowe świadczenia, np. emeryturę lub rentę z ZUS. Zakład wypłaca czternastki z urzędu, czyli bez wniosków. Dołącza kwotę czternastki do przelewu lub przekazu pocztowego z listopadową emeryturą lub rentą.

Część klientów otrzymała swoje czternastki już pod koniec października. Chodzi o osoby, których termin płatności emerytury lub renty przypadał 1 listopada. Kolejne osoby mogą spodziewać się czternastek na kontach lub od listonosza w pierwszym tygodniu listopada. Mowa tu o klientach, którzy mają termin płatności świadczeń z ZUS 5. i 6. dnia miesiąca.

„Pełna kwota czternastki to 1250,88 zł brutto. Dostają ją osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby z wyższymi świadczeniami mogą liczyć na czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, dlatego bonusowej wypłaty nie otrzymują osoby, których podstawowe świadczenie wynosi 4150,88 zł brutto lub więcej. Prawa do czternastki nie mają także osoby, które na 31 października miały zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia” – mówi nam Pan Marek z biura rachunkowego Optymalni.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.