14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Ogrodzenie obóz na majdanku
Obóz na Majdanku fot. Wiśniewski FOTO

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. To czas, aby wspomnieć tych, którzy cierpieli i zginęli w niemieckich nazistowskich obozach. Kultywujmy pamięć tych tragicznych w skutkach wydarzeń, dla potomności.

Uroczystości Pamięci na Majdanku w Lublinie

Muzeum na Majdanku w Lublinie ze względu na swoją historię i misję, jaka przed nim stoi — tradycyjnie przyłącza się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Oto kluczowe informacje o tegorocznych uroczystościach:

muzeum majdanek obóz koncentracyjny pomnik
Państwowe Muzeum na Majdanku | fot. Dominik Wąsik
  1. Spotkanie z byłymi więźniami: O godz. 11.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się spotkanie młodzieży z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. To wyjątkowa okazja do wysłuchania ich świadectw i poznania historii z pierwszej ręki.
  2. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy: Głównym punktem wydarzenia będzie uroczystość o godz. 12.30, podczas której złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze przy Pomniku-Bramie. Ten symboliczny akt oddania hołdu ofiarom jest głębokim wyrazem pamięci i szacunku.
  3. Historyczne tło: Narodowy Dzień Pamięci został ustanowiony decyzją Sejmu RP w 2006 roku i upamiętnia pierwszy transport Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ten dzień przypomina o tragicznych wydarzeniach i konieczności pamiętania o przeszłości.
Plakat wydarzenia Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich  Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady fot. Organizator

Co sądzisz o takich uroczystościach? Jakie są Twoje wspomnienia lub refleksje związane z Narodowym Dniem Pamięci? Czy uczestniczyłeś w podobnych uroczystościach? Podziel się swoimi myślami w komentarzach lub udostępnij ten artykuł, aby więcej osób mogło oddać hołd ofiarom.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.