1 mld zł dla Polski na projekty dotyczące mobilności wojskowej z CEF

50 milionów złotych
50 milionów złotych | fot. NBP

Środki na cel dotyczący mobilności wojskowej pochodzą z Unii Europejskiej w ramach programu „Łącząc Europę”. W konkursie wyróżniono polskie projekty, za którymi stoją polskie firmy. Łącznie otrzymały wsparcie finansowe na realizację 14 projektów o wartości prawie 223 milionów euro.

Czym jest CEF i co zyska Polska

„Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF), zastępuje dotychczasowy Fundusz TEN-T. Jego głównym celem jest wspieranie projektów infrastrukturalnych związanych z transportem, energetyką oraz technologią informacyjną.

W sektorze transportu CEF obejmuje projekty, które mają na celu:

  • zwiększenie połączeń z miejscami zagrożonymi wykluczeniem, tworzenie wspólnych inwestycji między państwami
  • zapewnienie zrównoważonego i efektywnego transportu w dłuższym okresie czasu, stworzenie nowoczesnych sieci szybkich kolei
  • budowę dogodnych połączeń pomiędzy portami lotniczymi a miastami za pomocą sieci kolejowych
  • zakończenie budowy sieci bazowej TEN-T do 2030 r. poprzez stworzenie nowej oraz istotną modernizację i odtworzenie istniejącej infrastruktury.
Przystanek kolejowy w Kraśniku
Przystanek kolejowy w Kraśniku | fot. A. Lewandowski

Środki z CEF na Mobilność Wojskową to dla Polski blisko 223 mln euro, czyli prawie 1 mld zł w formie dotacji. To były konkursy adresowane do wszystkich państw członkowskich UE. To oznacza, że trzeba było się bardzo postarać, żeby otrzymać unijne wsparcie. Trzeba było mieć nie tylko dobry pomysł, ale także wygrać z konkurencją z całej UEpowiedział wiceminister Jan Szyszko podczas spotkania z beneficjentami i podsumował trzy dotychczasowe nabory wniosków.

Lotnisko w Świdniku Port Lotniczy Lublin
Lublin Airport | fot. Port Lotniczy Lublin

Maksymalna kwota projektów i najwięcej funduszy trafi do Polski

W styczniu 2024 r. rozstrzygnięto ostatni konkurs w tym obszarze tematycznym.

W ramach konkursów z CEF, Polska uzyskała dofinansowanie na największą liczbę projektów spośród wszystkich państw UE na drugą maksymalną kwotę. Są to projekty z prawie wszystkich regionów Polski, m. in. z Gdyni, Rzeszowa, Wrocławia i Szczecina. To gwarantuje zróżnicowanie i równowagę regionalną

– dodał wiceszef MFiPR. 

W Polsce wsparcie otrzymały:

  • 2 projekty kolejowe,
  • 2 projekty dot. terminali intermodalnych w portach,
  • 4 projekty drogowe,
  • 6 projektów dot. modernizacji lotnisk.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.