Święto Żołnierzy Wyklętych, obchodzone 1 marca, jest oficjalnym polskim dniem pamięci, ustanowionym w celu honorowania bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego ruchu podziemnego. Ci żołnierze stawiali opór przeciwko sowietyzacji Polski i narzuconemu przez Związek Radziecki reżimowi komunistycznemu po zakończeniu II wojny światowej.
Kim byli Żołnierze Wyklęci/Niezłomni?
Żołnierze Wyklęci, znani również jako Żołnierze Niezłomni, byli bohaterami narodowymi, którzy spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, gdzie byli torturowani i upokarzani, w imię swej oddania ojczyźnie. Ci niezłomni patrioci, przede wszystkim z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, prowadzili walkę z wojskami sowieckimi i komunistycznym reżimem od 1944 roku, pozostając wiernymi przysiędze składanej Polsce. Tworzyli antykomunistyczne podziemie.
Okrutnie doświadczeni przez los
IPN podaje, że ponad 5 tysięcy członków antykomunistycznego podziemia zostało skazanych na karę śmierci poprzez rozstrzelanie, około 21 tysięcy osób zostało zamordowanych w więzieniach. Represjonowano ich, pacyfikowano, łapano i katowano w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy osób skazano na kary więzienia z powodów politycznych, a kilkaset tysięcy doświadczyło trudnego losu jako obywatele drugiej kategorii.
W antykomunistycznym podziemiu walczyły także kobiety, w zasadzie dziewczyny – Panny Wyklęte, Dziewczyny Niezłomne.
Dzień 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
Dzień ten został wybrany na pamiątkę rozstrzelania przez komunistyczne władze Polski w 1951 roku członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Te dramatyczne i zbrodnicze chwile, stały się symbolem Pamięci o niezłomnych bohaterach, którzy stawiali czoła znacznie liczniejszemu okupantowi.
Dodaj swój komentarz