Z hodowli skradziono dwie młode alpaki. Jedna jest niewidoma, może sobie nie poradzić

kradzież aplak alpaki pociecha
Jedna z aplak jest niewidoma i bez stada może sobie nie poradzić | fot. Alpaki Pociecha

Dwie alpaki zniknęły z budynku na posesji hodowcy z miejscowości Józefów-Pociecha. Ich właściciel martwi się o jedną z nich, bo jest niewidoma i bez stada może sobie nie poradzić.

Do kradzieży doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek lub nad ranem na jednej z posesji w miejscowości Józefów-Pociecha, w gminie Jastków koło Lublina. Nieznani sprawcy wjechali terenowym samochodem na sąsiadujące z działką pole. Przeszli przez sad i włamali się do budynku, w którym były trzymane zwierzęta.

Kradzież alpak jest rzeczą absolutnie nową i do tej pory w Polsce się jeszcze to nie zdarzyło. Skradziono dwie młode 8-9 miesięczne alpaki. Jedna jest bardzo chora, bo ma zaćmę obustronną i jest niewidoma. Bez stada może sobie nie poradzić” – mówi Janusz Woć, właściciel hodowli Alpaki Pociecha.

Kradzież alpak została zgłoszona na policję, która zabezpieczyła ślady na miejscu – był również pies tropiący. Sąsiedzi zauważyli kilka dni wcześniej kręcący się po okolicy samochód terenowy na radomskich rejestracjach WRA z przyciemnionymi szybami. Prawdopodobnie sprawcy „badali teren”.

Jeśli ktoś słyszał o tym, że ktoś chce sprzedać alpaki lub widział zwierzęta (ze zdjęcia) przewożone lub u kogoś na działce to za takie informacje będę wdzięczny” – dodaje zrozpaczony właściciel zwierząt.

Osoby, które mogą coś wiedzieć proszone są o kontakt z policją pod nr tel. 997 lub 112. Straty zostały oszacowane na kwotę 15 tys. złotych.

Aktualizacja: Skradzione alpaki wróciły do właściciela. Ktoś je podrzucił i odjechał z piskiem opon

Alpaki to zwierzęta o łagodnym usposobieniu dlatego nie są w stanie zrobić krzywdy człowiekowi. Jedyną formą ich obrony jest ucieczka. Zaprzyjaźniają się zarówno z innymi zwierzętami, jak i z człowiekiem.

Ciekawostka: Alpakoterapia to nowatorska technika terapeutyczna z dziedziny zooterapii. Jej zastosowanie służy poprawie samopoczucia człowieka w różnych sferach: emocjonalnej, fizycznej, poznawczej i społecznej. Zabawa dzieci z tak pogodnymi i przyjaznymi zwierzętami, skutkuje rozluźnieniem się małych pacjentów, a przez to łatwiejszym i bardziej precyzyjnym wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.