Studenci Politechniki Lubelskiej zbudowali ścianę z betonu konopnego

studenci Politechniki Lubelskiej
Fot. T. Maślona, PL

Studenci z Koła Naukowego „Archinature” Politechniki Lubelskiej zbudowali wyjątkową ścianę o wymiarach metr na metr z betonu konopnego, promując ekologiczne i innowacyjne rozwiązania w budownictwie.

Zalety i korzyści betonu konopnego

  • Beton konopny pozostawia mniejszy ślad węglowy
  • Ma świetne właściwości fizyczne, termiczne i akustyczne
  • Nie wymaga dodatkowego docieplania
studenci Politechniki Lubelskiej
Fot. T. Maślona, PL

„Oddychające” ściany pozytywnie wpływają na mikroklimat we wnętrzach

„Ściany z betonu konopnego są ekologiczne i mają bardzo dobre właściwości fizyczne, termiczne i akustyczne. Mogą być alternatywą dla tradycyjnych technologii budowlanych, zwłaszcza w przypadku małych obiektów.” – mówi dr inż. arch. Rafał Strojny.

studenci Politechniki Lubelskiej
Fot. T. Maślona, PL

Rosnąca popularność

Pierwsze domy z betonu konopnego pojawiły się we Francji w latach 80. i 90. XX wieku. Obecnie są popularne w Wielkiej Brytanii i USA, a w Polsce od 2016 roku.

„Zainteresowanie rośnie, bo technologia zachęca aspektem ekologicznym oraz wpływem na zdrowie.” – dr inż. Przemysław Brzyski.

studenci Politechniki Lubelskiej
Fot. T. Maślona, PL

Wyzwania i Koszty

Choć beton konopny ma wiele zalet, jego budowa jest kosztowna i czasochłonna. Wysoka cena paździerzy konopnych i wapnia oraz ręczne ubijanie mieszanki stanowią wyzwania.

„Nie jest to technologia tania, także ze względu na czasochłonność. Konieczne jest m.in. ręczne ubijanie mieszanki.” – dr inż. Przemysław Brzyski.

studenci Politechniki Lubelskiej
Fot. T. Maślona, PL

Mimo tych wyzwań beton konopny jest coraz bardziej ceniony za swoje ekologiczne i zdrowotne właściwości.

Co sądzisz o przyszłości betonu konopnego w Polsce? Podziel się swoją opinią lub udostępnij artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.