Studenci Politechniki Lubelskiej budują ekologiczne ściany z konopi, gliny i słomy

politechnika lubelska pollub
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Innowacyjne podejście do budownictwa ekologicznego na Politechnice Lubelskiej: studenci prezentują przyszłość budownictwa z naturalnych materiałów.

Ekologiczne ściany – nowa przyszłość budownictwa

Z okazji Dnia Budownictwa Ekologicznego studenci Politechniki Lubelskiej zbudowali ściany z konopi, gliny i słomy, aby pokazać mieszkańcom Lublina potencjał tych materiałów w budownictwie.

Jak podkreśla dr inż. Rafał Strojny z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, budownictwo ekologiczne to nie tylko moda, ale konieczność w obliczu zmian klimatycznych i rosnącej świadomości społecznej. „Budownictwo ekologiczne zaczyna być modne, a potrzebne już jest teraz” – mówi dr Strojny.

Studenci Budują Ściany
Studenci budują ściany, Fot. T. Maślona, PL

Naturalne materiały i techniki budowy

Studenci najpierw uczestniczyli w wykładach, ucząc się o budowie domów z naturalnych materiałów, a następnie sami przystąpili do pracy. Powstały trzy ściany, zbudowane z konopi, gliny i słomy. Proces budowy nie był łatwy – materiały trzeba było mieszać, ugniatać i ściskać.

Jak zauważa dr Strojny, ściana ze słomy powstała najszybciej: „Jej kostki wstawia się między drewniany stelaż, zaciska podnośnikami hydraulicznymi, a potem wykańcza tynkiem glinianym”. Budynki z tych materiałów są nie tylko ekologiczne, ale także trwałe. „We Francji stoi nawet dom wybudowany w tej technice 100 lat temu” – dodaje dr Strojny.

Studenci ściskają i budują ściany
Fot. T. Maślona, PL

Wyjątkowe doświadczenia studentów

Studenci niemal zgodnie uważają, że najbardziej czasochłonne i pracochłonne jest budowanie domu z konopi, ale we wszystkich metodach alternatywnych widzą olbrzymi potencjał.

Weronika Gospodarek, wiceprezes Koła Naukowego Budownictwa Naturalnego „ARCHINATURE”, podkreśla: „Mimo że ceny materiałów ostatnio bardzo podrożały przez inflację oraz dlatego, że odchodzi się od upraw, to myślę, że jest to przyszłość budownictwa. Za granicą często w takich technikach buduje się nawet obiekty użyteczności i domy całoroczne. Myślę, że to kwestia czasu, kiedy stanie się to i u nas”.

Studenci budują ściany PL
Budownictwo ekologiczne, Fot. T. Maślona, PL

Dlaczego budownictwo ekologiczne jest ważne?

Dr inż. Rafał Strojny wyjaśnia, że budownictwo ekologiczne jest odpowiedzią na współczesne wyzwania:

„Mamy zmiany klimatu, więc musimy bardziej się troszczyć o środowisko. Rośnie też świadomość społeczna. Dodatkowo mamy dyrektywę unijną, która wymaga, by od 2030 roku budynki były zeroenergetyczne”.

Ściany z konopi, gliny lub słomy są idealną odpowiedzią na te potrzeby i stanowią atrakcyjną alternatywę, szczególnie dla mniejszych obiektów budowlanych.

Techniki budowy ścian
Politechnika Lubelska, Studenci Budują, Fot. T. Maślona, PL

Zalety budownictwa naturalnego

Budownictwo z naturalnych materiałów ma wiele zalet, zarówno ekologicznych, jak i społecznych. „Ściany w metodach naturalnych może wybudować każdy, a do prac można zaprosić sąsiadów, co ma dodatkowe plusy, bo sprzyja integracji” – zauważa Weronika Gospodarek.

Inicjatywa studentów Politechniki Lubelskiej pokazuje, że budownictwo z naturalnych materiałów ma przed sobą świetlaną przyszłość. Ekologiczne techniki budowlane mogą stać się standardem w obliczu rosnącej potrzeby ochrony środowiska i wymagań unijnych.

Techniki Ekologicznego budownictwa
Budowanie Ścian Politechnika Lubelska, Fot. T. Maślona, PL
Budownictwo Ekologiczne PL
Budownictwo ekologiczne, Fot. T. Maślona, PL

Co myślisz o budownictwie ekologicznym? Czy uważasz, że ściany z konopi, gliny lub słomy mają szansę stać się standardem w Polsce? Podziel się swoją opinią w komentarzach i udostępnij artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.