Rząd zabierze Polakom groby. Koniec z prawem własności do grobu

znicze na grobie pomniku
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Nagrobki i pomniki będą własnością cmentarza, a nie tak jak do tej pory osób, które je postawiły – wynika z projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

W Rządowym Centrum Legislacji znalazł się projekt nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, a w nim zapis mówiący o zmianie posiadacza grobu – osoba stawiająca pomnik nie będzie jego właścicielem. Prawo własności przejdzie na cmentarz, a dokładnie jego właściciela.

W projekcie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych znalazł się zapis o tym, że „wszelkie groby, nagrobki, grobowce, kompozycje architektoniczne są własnością właściciela cmentarza„. Aktualnie właścicielem pomnika, nagrobka lub innego mienia postawionego na cmentarzu jako kompozycji architektonicznej jest osoba, która ją stawia.

Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu” – czytamy w projekcie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W praktyce oznacza to, że oprócz prawa do ziem – jakie obecnie posiada właściciel cmentarza – otrzyma on jeszcze prawo do grobu, który na niej stoi.

Zgodnie z projektem ma również powstać centralny rejestr grobów i miejsc spoczynku, rejestr cmentarzy, elektroniczna karta zgonu oraz elektroniczne księgi cmentarne. Według planów rządu, pełna wersja centralnego rejestru grobów ma zostać wprowadzona w kwietniu 2022 roku.

Nowe prawo ma wejść w życie w 2022 roku.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No i bądźcie dumni pisowcy. Naczelnik Państwa ogołoci nie tylko nas ale i was barany!

  2. To jest robione w celu ułatwienia czarnym wprowadzania nowych opłat cmentarnych. Skurwysynom wiecznie malo

  3. To znaczy że ksiądz już będzie miał zero do powiedzenia ? Będzie państwowe ? I jakiś tam Obajtek będzie miał ,zrobi spółkę?? Czy jak?? Kaczyński widzi co idzie co się robi .szybko trza odebrać.Biznes jest biznes.

  4. Każdy zmarły będzie miał obowiązek co m-c podpisywać listę obecności. Nie podpisujący się będą wykopani z cmentarza 😎

  5. Następnym krokiem prawnym będzie upaństwowienie wszystkich cmentarzy poprzez ustanowienie osoby są. cmentarzy (z nadania partii), a tym samym wszystkich grobów. I potrzebne będzie specjalne pismo do urzędu centralnego w celu zdobycia zezwolenia na otwarcie płyty nagrobkowej i pochowanie zmarłego.