Pierwszy sklep w Lublinie zaczął sprawdzać certyfikaty covidowe. Niezaszczepieni dostają paski i stoją w kolejce

Pasek Action dla niezaszczepionych klientów
Pasek Action dla niezaszczepionych klientów | fot. Pan_Grzybek

Zostaliśmy zaalarmowani przez zaniepokojonych mieszkańców, że sklep Action przy ul. Orkana w Lublinie zaczął sprawdzać certyfikaty covidowe. Niezaszczepieni klienci otrzymują paski i stoją w kolejce, gdy w sklepie jest już osiągnięty limit klientów.

Zaszczepieni bez limitu

Pracownicy sklepu Action, który w pierwszych dniach grudnia otworzył się w centrum handlowym przy ul. Orkana w Lublinie, od dziś prowadzą segregację sanitarną na terenie sklepu. Przy wejściu do sklepu jeden z pracowników prosi klientów o okazanie certyfikatu covidowego. Klienci posiadający taki dokument są wpuszczani do sklepu bez kolejki.

Zobacz także: Otwarcie Action w Lublinie. Nowy market mieści się w budynku centrum handlowego Orkana

A co z niezaszczepionymi? Takim osobom są wręczane przy wejściu paski z logiem Action i są wpuszczane do sklepu z obowiązującym limitem osób. W przypadku, gdy w sklepie będzie już osiągnięty limit osób niezaszczepionych, wtedy trzeba czekać w kolejce przed sklepem.

„Stop propagandzie i segregacji sanitarnej. Jest to bezprawne. W życiu do was nie przyjdę i nie pokaże moich danych. Wy potrzebujecie klientów, nie na odwrót. Sama wybieram, gdzie zostawiam swoje pieniądze. Rozumiem, że wszyscy pracownicy też pokażą swój certyfikat i są już po trzeciej i czwartej dawce?! Bo jak wiadomo, dwie nic nie dają” – pisze rozwścieczona klienta sklepu.

Na jakiej podstawie prawnej są sprawdzane certyfikaty covidowe klientów? Wtorkowe rozporządzenie nie wprowadziło takiej możliwości. Czekamy na komentarz sieci Action.

Aktualizacja 17.12.2021

Nieznany sprawca poinformował o podłożonym ładunku w sklepie. Więcej: Action zamknięty. Ktoś poinformował, że w sklepie jest bomba

Komentarz sieci Action Polska

„Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na publikacje medialną, która ukazała się w dniu 16 grudnia 2021 roku na portalu informacyjnym Spottedlubllin.pl pt. „Pierwszy sklep w Lublinie zaczął sprawdzać certyfikaty covidowe. Niezaszczepieni dostają opaski i stoją w kolejce”, chcielibyśmy przeprosić wszystkich naszych Klientów, którzy poczuli się dotknięci zaistniałą sytuacją.

Firma Action oraz jej pracownicy w swoich działaniach postępują zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi i rekomendacjami rządowymi. Do kluczowych wartości naszej firmy należy zapewnienie klientom bezpieczeństwa i komfortu podczas dokonywania zakupów. Przestrzegamy aktualnie obowiązujących obostrzeń, tj. limitu osób na 15 metrów kwadratowych, obowiązku noszenia maseczek zakrywających usta i nos oraz dezynfekcji rąk.

Jest nam niezmiernie przykro, że nasi Klienci poczuli się urażeni i zachwiane zostały zasady równego traktowania wszystkich klientów. Naszą intencją nie było dyskryminowanie osób niezaszczepionych, choć zaistniała sytuacja miała taki wydźwięk.

Pragniemy zdecydowanie podkreślić, że działania podjęte przez pracowników sklepu w Lublinie przy ulicy Orkana wynikały tylko i wyłącznie z chęci zapewnia bezpieczeństwa Klientom odwiedzającym sklep w okresie wzmożonego ruchu świątecznego.

Jeszcze raz podkreślamy, że wartości takie jak równe traktowanie, tolerancja i bezpieczeństwo są dla nas niezmiennie ważne i wpisują się w kodeks zachowań etycznych naszej firmy.

W pełni rozumiemy oburzenie osób, które osobiście dotknęła zaistniała sytuacja, za co jeszcze raz najmocniej przepraszamy.

Z poważaniem,

Action Polska”.

90 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. i bardzo dobrze
  jeszcze ich (nieszczepionych) wywalić z restauracji, siłowni, kin itp

 2. durne nie-szczepy w ogóle nie wpuszczać do sklepu. Durnych izolować !!!!

 3. dziękuję za informację, zakupów online już tam robił nie będę. Zaszczepionym rozum już zaczęło odbierać

 4. Wiesniaku od niezaszczepionych to ci wara bo jak narazie to wy zaszczepieni cudownym eliksirem chorujecie najbardziej i zarazacie innych na co są dowody. Zasczepiles sie wspaniałym eliksirem to sie ciesz to twoj wybor wiec uszanuj wybory innch i niedyskryminuj bo na to sa paragrafy.

 5. Nie ma strachu. Jest wiele innych sklepów, jest internet… Niech sobie galeria orkana sprzedaje tylko „swoim”
  Chociaż swoją droga to problem będzie jak na Allegro zaczną sprzedawać tylko zaszczepionym 😉 xD

 6. E, Pumpernikiel, ale wiesz że to action nie jest notowane? Tak się właśnie znasz xD

 7. Ostro kogoś porąbało xD
  Action dożywotnie trafia na moją czarną listę, przenigdy moja noga nawet u nich nie postanie.

 8. Nikt nic nie sprzeda ani nie kupi bez znamienia bestii na czole lub ramieniu

 9. jestem zaszczepiony i mam certyfikat, ale dla zasady nigdy tam nic nie kupie!

 10. Znaczy śmiało można zdiagnozować nowe odczyny poszczepienne – odebranie rozumu, co by nie powiedzieć głupota totalitarna choć rzeczy należy nazywać po imieniu. Dziękuję za wypowiedź.

 11. Albowiem, trzeba najpierw odsiać ziarno od plew. A plewy albo niech czekają na swoją kolej, albo do więzienia z mimi.

 12. Ludzie obudźcie się i nie gódźcie na to, ograniczona jest wolność człowieka.
  Im więcej ludzi pokaże swój sprzeciw tym szybciej skończy się ten absurd.

 13. liczę na to, że proszczepy szybko wyzdychają i nie będzie miał kto kupować w tym sklepie. Już teraz jest tak, ze to proszczepy o wiele częściej i ciężej chorują na srovida, a nie mądrzy, niezaszprycowani ludzie, którzy czytają ze zrozumieniem ulotki producenta.

 14. Nie mają żadnego prawa żądać pokazania wrażliwych danych medycznych. Jeśli kogoś cieć poprosi o pokazanie paszportu mówisz – jestem zaszczepiony i musi mi pan uwierzyć na słowo, bo nie ma pan prawa sprawdzać takich danych, jeżeli jest odmowa wpuszczenia wzywamy policję

 15. No ale przecież są obostrzenia i postępują zgodnie z nimi. Po co oburzenie?
  Kto się zaszczepił, ten ma z górki. Więcej takich miejsc. Jak Najwięcej!!!!

 16. No to trzeba zrezygnować z zakupów w tej sieci, niestety, bo nawet lubiłam. Ale ważniejsze są zasady, które powinno się stawiać ponad konsumpcjonizm i kupowanie zbędnych rzeczy które cieszą tylko chwilę.

 17. No i już nigdy nie skorzystam z usług tej jak się okazało patosieci handlowej

 18. Bojkot sklepu odciagnac jedzenie od pyska zamordystow, najlepszym lekkiem chodzenie do konkurencji

 19. Dno , do czego to doprowadzi do getta?! Od tego się zaczyna w imię wirusa ludzie ogarnięcie się zanim będzie za późno!!!!

 20. wchodzicie w 50 osób, bierzecie byle co pełne po brzegi wózki, wyjeżdżacie pod kasy i wszystko zostawiacie jak we Francji, i to oni mają problem bo przez brak obrotu w końcu excel im nie wyrobi.

 21. To skadaliczne by w tak ohydny sposób segregować ludzi, zakładać opaski i piętnować jak w obozach. Byłam waszą stałą klientką ale od dziś moja noga nie stanie w żadnym sklepie waszej sieci. Gdzie człowieczeństwo?!!!!

 22. Jego sklep jego zasady. Nie jestem zaszczepiony, ale szanuje decyzję innych.

 23. Skoro jest DEMOKRACJA, sklep prywatny? to sam decyduje jakie podejmuje kroki właściciel, więc nie mam nic przeciwko.

 24. Brawo Action, w końcu ktoś ma odwagę na walkę z ciemnogrodem. Od dzisiaj mój ulubiony sklep

 25. Jprdl, to za brak ścierki na gębie będą mogli niebawem zastrzelić! Dalej pozwalajmy się zamykać, ograniczać, lokdałnować ….. zobaczycie co z wami zrobią, jak już kowidziane paszporty wam dadzą. Już dziś do włoch nie wpuszczają nawet z tym wydumanym paszportem, tylko i tak test trzeba robić. Dalej róbcie co wam każą, a nawet więcej hejtują opornych.

 26. i całe 4,99 zostało przez Action utracone, powinni już zwijać interes, ja bym się po tym nie podniósł…

 27. No i uj wam w dziąsło ;] do piachu z wami. Moja noga nigdy już tam nie postanie niezależnie od przyszłych decyzji.

 28. Komuś z Actiona marzy się powrót do lat 30/40 XX wieku. Na pewno nie dam zarobić takim sanitarnym paranoikom. Moja noga nie postanie w tym gnieździe nazistowskich „wartości”.

 29. Kategorycznie nie zgadzam się na segregację i dyskryminację ludzi, więcej nie skorzystam z ich usług.

 30. Oto im chodziło. Mamy się podzielić i walczyć między sobą, bo są ludzie naiwni (idioci) i myślący.
  Naiwnych widząc jest więcej i stłamszą myślących.
  Co za tym idzie? Ano – wyginiemy.

 31. Nigdy juz do Was nie przyjdę, tracice klientów..
  Ale zapewne ktoś to finansuje i Wam też rzuci hajs za ewentualną stratę z powodu takich klientów jak ja.
  Segregujcie sobie papaier toaletowy na półce, a nie CZŁOWIEKA!!
  Totale antyhumanitarne zachowanie podlegające pod SĄD!

 32. Niezrozumiałe, wiadomo co będzie za rok, dobrze ze jeszcze są inne sklepy..

 33. A cóż by zaszkodziło zrobić im tam demonstrację z banerami „nie kupuj u agentów apartheidu”? A co by zaszkodziło, gdyby ktoś wrzucił im w nocy koktajlik? Może inni zastanowiliby się 2 razy, zanim podpisaliby volkslistę kolaboranta?

 34. No i niestety stracą kupę kasy bo w naszym kraju jest mały procent zaszczepionych a nikt nie będzie stał w kolejce tylko pójdzie do konkurencji bez kolejki. Nie utrzymają się przy takim procencie osób zaszczepionych. Rynek i konkurencja jest bezwzględny.

 35. Niewiarygodne. Czy to jest naprawde w Polsce? Czy Lublin tak daleko jest od Oswiecimia, ze ludzie nie widza do czego to prowadzi? W Polsce???? Niewiarygodne… Jak wy tam teraz dzieci o Holocauscie uczycie czy tez cenzura???

 36. Masakra ….
  Nie ten sklep to inny ..
  Jesteś szczepiony zapraszam ,nie jesteś to aut ..masakra
  A wszystko po to żeby zrobić buum i rozgłos może więcej klientów przyjdzie ..,wręcz przeciwnie ja już tam nie pójdę .

 37. Problemem jest to, że nikt nie czyta przepisów. W przepisach jest zapisane, że teoretycznie trzeba pokazać covidpassa, ale nie jest zapisane KOMU, a że pass to poświadczenie wrażliwych danych medycznych, to zgodnie z prawem musimy pokazać je max lekarzowi. Ani ochroniarz, ani pracownik sklepu ani nawet pracownik sanepidu nie ma prawa żądać pokazania pass’a, bo nie ma do tego po prostu uprawnień. Zgodnie z prawem, klient może DOBROWOLNIE powiedzieć, że jest szczepiony lub pokazać PASS’a, ale nie jest to nigdzie wymagane. Ba, w maju Prezes UODO uzasadniał, że żądanie pokazania PASS’a zagrożone jest nawet karą pozbawienia wolności do 3 czy 5 lat (można wypowiedź wygooglać moment), więc tak naprawdę Bogu ducha winny ochroniarz czy pracownik za egzekwowanie tych przepisów w taki sposób może nawet iść siedzieć, jak się klient uprze.
  Z 2 strony, Sanepid przy kontroli, pyta „sklepu”, w jaki sposób „kontroluje” klientów (mimo, że nie ma prawa tego robić) – wystarczy, że sklep odpowie, że zgodnie z prawem liczy, że klient wchodząc powie, że jest zaszczepiony – i to też wystarczy. Bez pokazywania niczego.

  Prawo jest napisane w taki sposób, że mocno lawiruje słowami, aby wyglądało, że jest 10x bardziej restrykcyjne, niż w obecnym stanie prawnym może być napisane. Patrząc na możliwości sprawdzenia czegokolwiek, jedyna zgodna z prawem opcja weryfikacji, to wysłuchanie dobrowolnej informacji słownej od klienta, że jest zaszczepiony – i dziękuję… bez wnikania jak jest w istocie – bo na to nie ma uprawnień.

 38. Skandal! Czy action nie widzi co się dzieje ? Naprawdę? Nie widzicie do czego to prowadzi? Przestańcie lepiej, przestańcie. Stańcie w obronie ludzi, nie w obronie kowida!

 39. Wy też czytając taki marketingowy bełkot, który za wszelką cenę stara się być poprawnościowy i nikogo nie urazić czujecie obrzydzenie?

 40. Segregowac to sobie moga smieci. Czyli traktuja ludzi jak smieci. Nigdy wiecej. Presja finansowa to jedyne rozwiazanie. Unikajcie tego miejsca i tyle.

 41. sklep Action, zapamiętam was, przy każdej nadarzającej się okazji, przypomnę wszystkim wokół o dyskryminacji jakiej się dopuściliscie. Opaski na rękę jak Żydom w czasie wojny światowej? Chcecie żeby was porównywać do nazistów?

 42. Drodzy rodacy. Nie pozwólmy się podzielić. Stosujmy opór bierny, powtarzam opór bierny polegajacy na informowaniu władz o popełnionym przestępstwie,
  spisywaniu wszystkich bez wyjątków i wytaczanie im spraw w sądzie (uwierzcie mi sprawy wygracie bez problemu). Opór czynny który stosuje zachód Europy
  absolutnie się nie sprawdza. Pikietuja i nic im to nie daje. Nie ma w polskim prawie żadnej regulacji pozwalacącej na stosowanie paszportów covidowych.
  Korzystajcie ze statystyk rządowych na basiw.mz.gov.pl tam są wszystkie dane na temat zakażeń oraz zgonów po szczepieniach. Nie dajcie się zmanipulować i nie oglądajcie TV.
  Pozdrawiam Was wszystkich, nie dajcie się sprowokować, grzecznie skierować sprawę do sądu.

 43. „Jeszcze raz podkreślamy, że wartości takie jak równe traktowanie…”

  Dlatego niezaszczepionych wpuszczamy tylko z opaską. xD

 44. Action to sieciówka której jeszcze nie ma w moim województwie, ale ja mam pamięć bardzo dobrą i pamiętam wszystkie krzywe kampanie innych sieci – zawsze wybieram i głosuję portfelem, ja, moja rodzina i moi znajomi. Dzielicie obywateli na lepszych i gorszych (przy nieobowiązkowej szczepionce)? Podzielcie Wasz roczny dochód przez dwa .

 45. Szkoda, że nikt nie raczył się podpisać, tylko skrył się za „action polska” (specjalnie z małej litery)

 46. Niedawno u nas otwarto nowy sklep tego typu, miałem tam iść ale jednak sobie podaruję, walić was…

 47. Moja noga w waszym sklepie nie stanie. Poinformowałam już również swoich znajomych. Wasze działanie jest niezgodne z prawem, gdyż ustawa RODO i ochrona danych wrażliwych dotyczących stanu zdrowia nie pozwala wam ani nikomu innemu na takie działanie. W lubelskiem mało osób przyjęło ten preparat, więc zrobiliście sobie sami czarny PR. To co robicie jest dl segregacją a wasze pokrętne tłumaczenia działu PR są marne i kiepskie. Zmieńcie sobie osobę do reagowania w sytuacjach kryzysowych w ramach PR. Jak za czasów II wojny światowej – jedni opaskami, drudzy wolni. Wstyd i niedopuszczalne!

 48. Nareszcie jeden sklep zdobył się na odwagę. Tak trzymać!!!! Jestem jak najbardziej za segregacją ludzi, ja z całą rodziną jestem zaszczepiona i nie mogę pojąć, dlaczego przez takich ciemniaków niezaszczepionych mam ograniczenia w normalnym funkcjonowaniu, a przede wszystkim moje dzieci uczące się w szkole średniej.

 49. Tlumaczycie sie ze chcieliscie tylko zachowac bezpieczenstwo. To trzeba bylo wpuszczac 30 osob bez wzgledu na to czy ktos sie zaszczepil czy nie. A wy podzieliliscie klientow na lepszych i gorszych. Zaszczepieni tez moga zarazic i zachorowac. Segregacja i tyle. Wstydzcie sie.😡

 50. Bardzo dobra akcja. Tak trudno się zaszczepić? Czemu chcesz zarażać innych ludzi? Czemu inni ludzie mają cierpieć bo ty nie chcesz używać powszechnie dostepnych i na dodatek darmowych lekarstw? Czemu polacy to debile? Chciałbym kiedyś poznać odpowiedzi na te pytania.

 51. Omijać z daleka takie sklepy – skoro są tam większością zaszczepieni to tylko tam zarazicie się wirusem bo roznoszą go zaszczepieni.

 52. ZARAZ TO SIĘ SKOŃCZY, O ILE ZAJMIE SIĘ TYM SĄD.
  TRZEBA TYLKO WEZWAĆ POLICJĘ I ZŁOŻYĆ WNIOSEK DO SĄDU…
  W AUCHANIE PO SERII AWANTUR MOŻNA ŚMIAŁO BEZ MASKI WCHODZIĆ.
  TA CAŁA PANDEMIA TO TYLKO TESTY!!!
  NIE RÓBMY TESTÓW- PANDEMIA ZNIKNIE W JEDEN DZIEŃ!!!

 53. Ludzie są tak tepymi baranami że zgadzają się na segregację za chwilę te tumany bez mózów zgodza się na obozy dla nieszczepionych a póżniej sami zostaną tam zamknieci i osły będą się cieszyć i nawet tego już nie zauważą że ograniczyli im wolnosc .Co oni muszę mieć w tych pustych łbach że wogóle nie myślą .Masakra .

 54. Wytyczne i rekomendacje rządowe są niezgodne z prawem. Ciągle jeszcze mamy Konstytucję i zgodnie z nią segregacja sanitarna jest złamaniem poszanowania godności człowieka (Art.30). Sklep ryzykuje że może skończyć w sądzie i będzie płacić odszkodowania. Ze strony etycznej taka postawa jest przerażająca że w ogóle można wyjść z takim pomysłem. Nawet w tej całej propagandzie pandemii strachu przyznano że zarówno zaszczepieni jak i niezaszczepieni zarażają. Tak że ten strach zaszczepionych jest bezzasadny, tym bardziej że mają obiecane że jak się zarażą to lekko przechorują i nie umierają. Chyba że to następne kłamstwo?

 55. Apokalipsa św. Jana 13,16-18
  I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia – imienia Bestii lub liczby jej imienia. Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.

 56. Omijać z daleka, sami zrozumieją ze ludzie już tam nie kupują, a inne istoty mogą oczywiście.

 57. I przyjdą czasy, kiedy trzeba będzie wybrać między tym co łatwe, a tym co słuszne.
  I oto mamy.

 58. To są bezprawne, za to telewizyjne prawa. Traficie na porzadnego prawnika i bedziecie mieć cieplo.

 59. A czego sie spodziewac po spólce która ma korzenie holenderskie – kolonisci i rasisci i apartheid sanitarny w jednym . A teraz doszła segregacja sanitarna – w Polsce obowiazuje polska Konstytycja nie wilno dyskryminowac obywateli po żadnym pozorem . Tego smiecie holenderskie nie rozumieją. Won z Polski przedstaiwciele apartheidu sanitarnego !!!! Nie wejde wiecej do tego sklepu

 60. Śmiech na sali. Propagujecie segregację sanitarna. Już was nie odwiedzę i mam nadzieję że wielu innych też . Dla informacji dla niektórych tu wypowiadających się – szczepionka ponoć jest od tego żeby łagodniej przechodzić objawy a nie żeby nie zarażać!!

 61. Dlaczego to zawsze są te dwa regiony… Lubelskie i Podlasie. Centrum Ciężkiej Ciemnoty Polskiej (CCCP). Wszyscy foliarze antyszczepionkowcy powinni mieć mieć prawo do braku szczepień, ale w związku z narażaniem pozostałych osób powinni mieć otrzymywać naganę i łagodną karę na wzór austriacki. W ramach kary jednodniowy nakaz prac społecznych na oddziale covidowym. Bo przecież pandemii nie ma, a wirus nie jest groźny.

 62. To tam jeszcze ktoś kupuje? Taką sobie zrobili reklamę że warto zapamiętać żeby tam nigdy już nie kupować.

 63. Porównanie do nazistów wydaje się trafne. Żydom też naziści założyli Opaski z Gwiazdą Dawida, gratulacje dla zarządu: Action Polska obroty świąteczne będą Pamiętne.

 64. Moja noga już w tej sieci nie postanie. To jest 2 sklep który nie zasługuje na nasze pieniądze 💸 które zarabiamy tak samo ja zaszczepieni. STOP SEGREGACJI

 65. Hitlerowcy też tak zaczynali…
  Jest to bezprawne.
  Można wezwać policję i złożyć zawiadomienie o naruszeniu dóbr osobistych…

 66. Nie wiem skąd tyle oburzenia. Jest prosty sposób aby to obejść, zaszczepić się. Nie wiem dlaczego normalni ludzie i ich rodziny mają ryzykować kontakt z ciemnotą, która nie dorosła ewolucyjnie do przyjęcia szczepionki.

 67. Czyli nawet jak się zaszczepisz i nie masz przy sobie tego magicznego glejtu który „góra” raczyła ci dać, nie zrobisz zakupów. Po prostu idziesz po pracy, luzik, na spokojnie, a tam i dostajesz opaskę, bo nie masz tego żałosnego świstka. Skoro zaszczepiony również roznosi ten syf, to jaki sens ma dzielenie ludzi na jednych i drugich? Nie ma, odbieramy sobie przyjemność życia takimi pomysłami

 68. To bezprawne działanie, najlepszy sposób na danie im nauczki to pokazanie im środkowego palca portfelem.

 69. Coś tu jest nie tak. Byłam wczoraj 28.12.2021 w sklepie Action we Wrocławiu i nie widziałam ŻADNEJ formy segregacji. Nikt nie stał na wejściu, nie rozdawał żadnych opasek, każdy mógł swobodnie wejść i wyjść do sklepu. Nikt nie sprawdzał żadnych paszportów covidowych, o nic nie pytał. Niektórzy klienci chodzili po sklepie bez maseczek i nikogo to nie interesowało.

  Uprzedzając pytania – jestem zaszczepiona. Ale jestem bardzo przeciwna segregacji czy zmuszaniu kogokolwiek do szczepienia.