Państwowa Komisja Wyborcza pozbawiona uprawnień do organizacji wyborów prezydenckich 2020

prezydent andrzej duda podpis
Prezydent RP Andrzej Duda | fot. Igor Smirnow, KPRP

Prezydent Duda jednym podpisem pozbawił uprawnień Państwową Komisję Wyborczą. PKW nie będzie mogła drukować kart do głosowania, ani nadzorować przebiegu wyborów prezydenckich.

Prezydent Andrzej Duda w piątek wieczorem podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem koronawirusa oraz rozszerzoną ustawę o tarczy antykryzysowej 2.0. Zakłada ona m.in. pomoc firmom i 3-miesięczne zwolnienie z połowy składek ZUS dla przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników.

Art. 102: PKW pozbawiona uprawnień

W podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę znalazł się też zapis, któremu w toku prac legislacyjnych nadano numer 102. Zakłada on, że przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi Państwowej Komisji Wyborczej, która dotychczas organizowała wybory w Polsce, odebrano kluczowe uprawnienia. PKW nie będzie mogła już określić wzoru kart do głosowania, zlecić druku tych kart i obwieszczeń. Wyborcy stracą możliwość pobierania zaświadczeń o prawie do głosowania, ani starać się o głosowanie przez pełnomocnika.

art 102 pkw
Źródło: http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/324_u.htm

Zawieszono też artykuł Kodeksu wyborczego mówiący o tym, że komisarz wyborczy „najpóźniej w 21 dniu przed dniem wyborów, przekazuje wyborcom w stałych obwodach głosowania, w formie druku bezadresowego umieszczanego w oddawczych skrzynkach pocztowych, informację o terminie wyborów, godzinach głosowania, sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w danych wyborach”.

Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby wybory korespondencyjne zostały przeprowadzone z pomocą Poczty Polskiej – ustawa w tej sprawie jest obecnie w Senacie, który zajmie się nią w ostatnim możliwym terminie, czyli 6 maja. Jeśli izba wyższa zablokuje ustawę, wróci ona do Sejmu. Żeby odrzucić poprawki Senatu, PiS będzie potrzebował bezwzględnej większości głosów, bo w innym przypadku ustawa upadnie.

Źródło: Onet.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.