Owce wypasane przy Zalewie Zemborzyckim. Zastępują hałaśliwe kosiarki

owce2
Wypas owiec nad Zalewem Zemborzyckim | fot. inż. Jacek Sokołowkski - Uniwersytet Przyrodniczy

Mieszkańcy Lublina przecierają oczy ze zdumienia. Nad Zalewem Zemborzyckim, na terenach zielonych skubie sobie trawę 10 owiec pod okiem specjalisty oraz psów pasterskich.

Od wczoraj do jesieni Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie prowadzi szkoleniowy wypas owiec świniarek w ilości 10 sztuk na terenach zielonych przyległych do Zalewu Zemborzyckiego przy ul. Żeglarskiej.

Owce wypasane są pod nadzorem pracownika naukowego Katedry Etiologii i Dobrostanu Zwierząt Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki inż. Jacka Sokołowskiego.

Nadzór na owcami sprawują także certyfikowane psy pasterskie rasy Biały Owczarek Szwajcarski. Psy mają wieloletnie doświadczenie w wypasie owiec i posiadają certyfikat psa terapeutycznego.

owce1
Wypas owiec nad Zalewem Zemborzyckim | fot. inż. Jacek Sokołowkski – Uniwersytet Przyrodniczy

Taki wypas owiec jest przyjazny środowisku, aktywizuje bioróżnorodność, stanowi ekologiczny sposób kontroli chwastów, ponieważ zwierzęta w naturalny sposób usuwają je z przestrzeni publicznej oraz jest tańsze i mniej głośne niż tradycyjne kosiarki” – wyjaśnia inż. Jacek Sokołowkski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zwierzęta są w stanie „wykosić” tereny trudno dostępne dla zwykłych kosiarek takich jak strome stoki czy rowy. Ponadto owce mogą poprawić żyzność gleby, na której są wypasane przez dostarczanie organicznego nawozu.

Lublin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które prowadzą ten rodzaj wypasu. Podobne inicjatywy mają miejsce np. we Włoszech czy USA

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.