Lublin. W tym lokalu wyborcy dostali ścieralny długopis. Interweniowała policja

Ścieralny długopis w lokalu wyborczym przy ul. Samsonowicza 33a w Lublinie
Ścieralny długopis w lokalu wyborczym przy ul. Samsonowicza 33a w Lublinie | fot. nadesłane

W jednym z lokali wyborczych w Lublinie głosującym został udostępniony ścieralny długopis. – Sprawa jest wyjaśniana – informuje nadkom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Ścieralny długopis w lokalu wyborczym w Lublinie

O udostępnianiu wyborcom w lokalu długopisu, którego ślad można w każdej chwili zmazać, poinformowała nas jedna z naszych czytelniczek.

„Chciałabym zgłosić incydent, który miał miejsce w trakcie niedzielnych wyborów parlamentarnych w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 165 mieszczącej się w Przedszkolu nr 66 przy ul. Jana Samsonowicza 33a w Lublinie. Sprawa dotyczy użycia zmywalnego długopisu podczas głosowania, zarówno przeze mnie, jak i osoby bezpośrednio przede mną” – informuje.

Podczas wypełniania karty do głosowania zauważyła, że długopis, którym wypełnia kartę, miał gumkę, dzięki której można było wytrzeć krzyżyk i postawić go na karcie ponownie, w innym miejscu.

„Równocześnie obserwowałam, że osoba przede mną również użyła tego samego rodzaju długopisu do głosowania. To niepokojące, ponieważ istnieje podejrzenie, że mogło być więcej podobnych przypadków w urnie wyborczej, co może wpłynąć na prawidłowość głosowania” – relacjonuje.

O sprawie zostali poinformowani niezwłocznie członkowie komisji wyborczej.

„Chciałabym zgłosić ten incydent i to podejrzenie oraz poprosić o dokładne zbadanie sprawy i podjęcie odpowiednich kroków w celu zapewnienia uczciwości procesu wyborczego. Jestem przekonana, że przestrzeganie przepisów wyborczych jest kluczowe dla integralności naszego systemu wyborczego” – dodaje.

W lokalu wyborczym interweniowała policja

O tym incydencie została również zawiadomiona policja. Zgłoszenie wpłynęło w niedzielę (15.10) po godz. 16:00.

„Mogę potwierdzić, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce. Do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie wpłynęło zgłoszenie, że w jednym z lokali wyborczych był używany długopis zmazywalny” – mówi nadkom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Wiadomo, że na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli jeden długopis.

„Szczegóły zdarzenia są obecnie ustalane. Na razie jest zbyt wcześnie, by podać więcej szczegółów dotyczących tej sytuacji” – dodał.

Sprawę prowadzi 3. komisariat Policji w Lublinie w kierunku art. 248 p. 2.

„Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących, lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Jak głosowali wyborcy w tym lokalu wyborczym?

W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 165 przy ul. Samsonowicza oddano następujące głosy:

  • Prawo i Sprawiedliwość – 374 głosy
  • Koalicja Obywatelska – 223 głosy
  • Trzecia Droga – 164 głosy
  • Konfederacja – 87 głosów
  • Nowa Lewica – 69 głosów
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 18 głosów
  • Polska Jest Jedna – 16 głosów

Zobacz, jak głosowali mieszkańcy Lublina: Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w Lublinie. Kto wygrał? Wyniki PKW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.