Lublin. W gnieździe sokołów wędrownych na Wrotkowie pojawiło się drugie jajo [FOTO]

Drugie jajo sokołów z Lublina
Drugie jajo sokołów z Lublina | fot. peregrinus.pl

Niecałą godzinę temu pojawiło się drugie jajo w gnieździe sokołów wędrownych gniazdujących na kominie elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków.

Wrotka i Czart czekają na potomstwo

W sobotę (08.03) w gnieździe lubelskich sokołów umieszczonym na kominie Elektrociepłowni Lublin-Wrotków pojawiło się pierwsze jajo. Miłośnicy Wrotki i Czarta wypatrywali go już od kilku dni, gdyż najczęściej samica znosiła je w okolicach 8 marca. Kolejne jaja powinny się w odstępach mniej więcej dwu-, trzydniowych.

Przed sokolimi rodzicami okres inkubacji. Samiec i samica będą wysiadywać jajo na zmianę przez okres od 32 do 37 dni. Pierwsze pisklę powinno wykluć się zatem w połowie kwietnia. Na przełomie maja i czerwca młode sokoły rozpoczną naukę latania. Nim to jednak nastąpi, w gnieździe pojawią się prawdopodobnie kolejne jaja.

Pierwsze jajo sokołów z Lublina
Pierwsze jajo sokołów z Lublina | fot. PGE

W gnieździe sokołów z Lublina jest już drugie jajo

W poniedziałek (11.03) kilka minut przed godz. 18:00 z gniazda lubelskich sokołów dotarła kolejna dobra informacja. Wrotka zniosła już drugie jajo. Znając Wrotkę, w kolejnych dniach należy spodziewać się kolejnych jaj. W ubiegłym roku samica złożyła pięć jaj, z których wykluły się trzy pisklęta.

Gniazdo lubelskich sokołów wędrownych znajduje się na wysokości 120 metrów nad ziemią. W 2019 roku wyposażono je w kamery do podglądu online. Dzięki temu przedsięwzięciu, od 5 lat można przez całą dobę śledzić życie sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków.

Można korzystać z trzech kamer: jednej umieszczonej na zewnątrz i dwóch wewnątrz gniazda. Kamery przekazują obraz także nocą, mają również zamontowane mikrofony. Link do kamery: https://peregrinus.pl/pl/lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.