Lublin: Trzynastu policjantów zakażonych koronawirusem. Komisariat przy ul. Kunickiego zamknięty

Komisariat III Policji w Lublinie | fot. Dominik Wąsik
Komisariat III Policji w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Koronawirus w Lublinie. U trzynastu policjantów z garnizonu lubelskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wszyscy czują się dobrze. III Komisariat przy ul. Kunickiego został zamknięty.

W miniony czwartek otrzymaliśmy informację o pierwszym przypadku zakażenia COVID-19 wśród policjantów z Komisariatu Policji nr 3 przy ul. Kunickiego w Lublinie. Do sprawy postanowił odnieść się Komendant Wojewódzkiej Policji w Lublinie, który wydał oświadczenie dotyczące sytuacji koronawirusa wśród lubelskiego garnizonu.

„W związku z pojawiającymi się w Internecie nieprawdziwymi informacjami odnośnie przypadków zakażenia COVID-19 wśród policjantów z garnizonu Lubelskiego pragnę przedstawić stan faktyczny oraz poczynione dotychczas ustalenia.

W miniony czwartek otrzymałem informację o pierwszym przypadku zakażenia COVID-19 wśród policjantów z KP3 w Lublinie. Funkcjonariusz ten od kilku dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Niezwłocznie po uzyskaniu tej informacji podjęto czynności zgodnie z zaleceniami inspekcji sanitarnej.

Zamknięto komisariat, zaś funkcjonariusze, którzy byli w tym czasie w służbie zostali odizolowani. Sporządzono listy osób z którymi wspomniany policjant miał bezpośredni kontakt. Dodatkowo poszerzono listę o osoby, wobec których istniało jakiekolwiek prawdopodobieństwo wcześniejszego kontaktu. Wykazy zostały przekazane pracownikom sanepidu.

To służby sanitarne prowadziły wywiad z każdą z tych osób, aby podjąć decyzję odnośnie dalszej procedury postępowania. Część osób zdecydowała się na kwarantannę zbiorową, część natomiast za aprobatą sanepidu jako miejsce przebywania wskazała swoje mieszkania.

Komisariat i radiowozy zostały zdezynfekowane. Budynek jest przygotowany do ponownego funkcjonowania. Otworzymy go wówczas, kiedy nie będzie żadnych wątpliwości co do stanu zdrowia naszych policjantów.

Dzięki podjętym procedurom i przeprowadzonym testom, znana jest już część wyników policjantów, którzy mieli kontakt z pierwszym zakażonym. To ważne by badania zostały zrobione jak najszybciej, a policjanci zostali objęci właściwą opieką.

I tak na godz. 20:00 dnia 29.03.2020 wynik pozytywny potwierdzony został u 12 funkcjonariuszy z KP 3 oraz jednego policjanta z OPP w Lublinie. 66 osób zgodnie z decyzjami sanepidu jest poddanych kwarantannie. Dodatkowo procedura została wdrożona wobec 20 policjantów z OPP. Sukcesywnie spływają wyniki, które wykluczają zakażenia u kolejnych osób. Wszyscy czekamy na następne pozytywne informacje.

Na chwilę obecną dwaj policjanci przebywają w szpitalu, w pozostałych 11 przypadkach umieszczeni zostali w izolatorium w Lublinie. Najważniejsza jest to, że ich stan jest dobry.

Przykładam ogromną wagę do istniejącego zagrożenia. Podejmuję szereg dodatkowych zadań mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego naszym policjantom i pracownikom. Na wszystkich odprawach, które odbywają się w systemie wideokonferencji podkreślam jak ważna jest dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo funkcjonariuszy i pracowników Policji.

Przełożeni tak organizują pracę, aby ograniczyć bezpośredni kontakt między pracownikami wprowadzając system zmianowy.  W miarę możliwości przy zapewnieniu ciągłości służby policjanci odbierają zaległe urlopy. Funkcjonariusze uczulani są by w przypadku złego samopoczucia bądź symptomów chorobowych skontaktować się z lekarzem.

Nieprawdziwe informacje są niepotrzebne, wprowadzają u jednych niepokój u innych chęć powielania plotek.

Pragnę zaznaczyć, że w związku z zagrożeniem jakie panuje w naszym kraju jestem w stałym kontakcie z Wojewódzką Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Lubinie. Reaguję  na sygnały od policjantów oraz te wpływające do przedstawicieli związków zawodowych. Wszelkie zarzuty pod adresem przełożonych będą bardzo dokładnie wyjaśnione.

Raz jeszcze chcę  podkreślić, że jako przełożony funkcjonariuszy garnizonu Lubelskiego dołożę wszelkich starań by policjanci , pracownicy  i ich rodziny byli bezpieczni, a w razie potrzeby otoczeni najlepszą opieką.

Z całą pewnością nasi policjanci, jak zwykle sprostają stawianym przed nimi zadaniom. Za ich postawę należy się wielki szacunek i słowa uznania.”

~ pisze insp. Artur Bielecki Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie.

Z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy na naszej stronie specjalną zakładkę KORONAWIRUS, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa w Lublinie i województwie lubelskim.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zamknięto komisariat, zaś funkcjonariusze, którzy byli w tym czasie w służbie zostali odizolowani. – tak odizolowani, że najprawdopodobniej przebywają w budynku Bursy Szkolnej nr 5, gdzie w dalszym ciągu mieszkają lokatorzy mieszkań komunalnych orac pracują pracownicy obiektu. Żadnych informacji, żadnej decyzji o zamknięciu placówki, mimo że dwie inne bursy, dostając ludzi na izolacje już dawno zostały zamknięte. A na stronie Kuriera artykuł o tym, że BS5 nie została przeznaczona na placówkę do kwarantanny…