Lublin. Dyrektor liceum ostrzega: Uczniowie biorący udział w protestach zostaną skreśleni z listy

IMG 9282
Protest w obronie praw kobiet w Lublinie, 25 października 2020 roku | fot. Dominik Banaszek

„Chcę wyrazić brak zgody na tolerowanie takich zachowań naszych uczniów” – napisał dyrektor XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Tym samym zniechęca uczniów i uczennice do udziału w strajku kobiet.

O sprawie poinformowała nas jedna z uczennic XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (Biskupiaka), która napisała:

„Taką wiadomość otrzymali rodzice uczniów Biskupiaka. Z wiadomości wynika, że uczestnicy strajku wykazują akty terroru i postawy schizofreniczne, a uczniowie Biskupiaka biorący udział w protestach zostaną skreśleni z listy uczniów. Nie ma wolności słowa dla uczniów tej szkoły” – pisze uczennica XXI LO w Lublinie.

>>> Aktualizacja: Lublin. List otwarty absolwentów „Biskupiaka” do dyrektora Ks. Grzegorza Struga

Wiadomość dyrektora XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie do rodziców uczniów

„Szanowni Rodzice uczniów Biskupiaka!

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami nasilania się w Polsce, ale także i w naszym mieście, demonstracji, dla których pretekstem stało się ogłoszenie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. tzw. aborcji eugenicznej i jednoznaczne określenie o niezgodności ustawowych zapisów w Konstytucji RP. W ciągu kolejnych dni obserwujemy, jak narasta spirala niechęci, agresji i nienawiści, której świadomość towarzyszyła nam już od dawna, jednak, jak dotąd, nie przybierała aż takich rozmiarów i przejawów. Widać też z jej przebiegu, że przestają się liczyć racjonalne argumenty i dobra wola w szukaniu rozwiązania trudnych problemów; nie liczy się zagrożenie zdrowia i życia spowodowane nasilającą się epidemią; dominują wykrzyczane emocje i jednoznaczne zamiary mające na celu zburzenie fundamentów życia społecznego. Nie dziwi więc, że szczególny atak, ćwiczony już wielokrotnie w obraźliwych aktach profanacji i obrażaniu ludzi wierzących, skanalizował się m.in. w ataku na Kościół jako wspólnotę głoszącą nienaruszalną świętość i godność każdego ludzkiego życia i na kościoły, jako miejsca głoszenia Ewangelii życia, modlitwy i kultu Bożego.

Z osłupieniem i trwogą stwierdzam, że w tych licznych aktach agresji i nienawiści biorą udział ludzie bardzo młodzi, w tym także nastolatkowie, uczniowie szkół. Biorą w nich udział nie tylko fizycznie, ale wyrażają swoje emocje także w przestrzeni wirtualnej, na różnych forach i portalach społecznościowych, podżegając do ataków, prześcigając się w wulgarności, wymuszając deklaratywne opowiedzenie się po stronach konfliktu, uruchamiając falę hejtu i nienawiści wobec osób, które ośmielają się bronić życia, Kościoła i zasad porządku społecznego. Działania te nie mają nic wspólnego z postulowaną wielokrotnie tolerancją, a tak naprawdę stają się formą zbiorowej przemocy i terroru.

Niestety, docierają do mnie sygnały, że także niektórzy uczniowie Biskupiaka włączają się w te akty nienawiści, a nawet aktywnie uczestniczą w demonstracjach. Są też oczywiście uczniowie, którzy odważenie przeciwstawiają się takim atakom, jednak skala problemu i proporcje, w jakich ujawniają się odmienne postawy budzą najwyższy niepokój. Pojawić się może retoryczne pytanie: gdzie są rodzice tych nastolatków, którzy angażują się w podsycanie konfliktu i dopuszczają się bluźnierczych i wulgarnych demon-stracji? Czy wiedzą o ich uczestnictwie w protestach? Czy mają świadomość, co wypisują w Internecie? Co mają do powiedzenia ojcowie i matki swoim dzieciom, a szczególności swoim córkom, dla których macierzyństwo i rodzicielstwo kojarzy się dzisiaj jako „piekło kobiet”?

Ze swojej strony chcę wyrazić brak zgody na tolerowanie takich zachowań naszych uczniów. Są one nie do pogodzenia zarówno z deklaracją poszanowania i akceptacji katolickiego modelu wychowania w szkole, jaką rodzice podpisali kierując swoje dzieci do Biskupiaka, jak również nie do pogodzenia z przynależnością do grona uczniów szkoły katolickiej. Oczywiście, jednym z niepisanych założeń młodych ludzi, które ujawniają się w obecnych protestach, jest postulat, żeby jakiekolwiek ich życiowe decyzje i zachowania nie pociągały za sobą konsekwencji i odpowiedzialności; także żeby zachowania uczniów, czy to w szkole, czy poza szkołą, nie podlegały jakimkolwiek sankcjom; żeby można było być kimś zupełnie innym w domu, kimś innym w szkole czy kościele, jeszcze innym w towarzystwie czy na ulicy, a zupełnie innym na demonstracji czy w internetowych publikacjach. Przyzwalając na to przykładamy rękę do utrwalenia postaw schizofrenicznych i kompletnie niespójnych.

Przypomnę zatem, że w myśl zapisów Statutu XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki:
a) zachowanie ucznia jest oceniane w szkole i poza szkołą – par. 61 ust. 1 pkt 8
b) uczeń ma obowiązek godnego reprezentowania swojej szkoły – par. 48 ust. 1 pkt 8
c) ucznia obowiązuje absolutny zakaz noszenia symboli o głoszenia haseł, przynależności lub identyfikowania się z grupami, których ideologia jest sprzeczna z nauką Kościoła katolickiego – par. 49 pkt 4
d) ucznia obowiązuje absolutny zakaz stosowania jakiejkolwiek przemocy – par. 49 pkt 5
e) karze podlega naganne postępowanie ucznia w szkole oraz poza nią, w przypadku, gdy szkoła została poinformowana o niewłaściwym zachowaniu ucznia – par. 51 ust. 3
f) ucznia skreśla się z listy uczniów w szczególnych przypadkach, o których mowa w par. 78, m.in.:
– rozmyślne demoralizowanie innych przez słowa, uczynki i publikacje – ust. 1 pkt 6
– uleganie demoralizacji i gorszenie innych przez nieprzestrzeganie zakazów, o których mowa w par. 49 – ust. 1 pkt 5.

Proszę przyjąć to przypomnienie jako wraz najwyżej troski o dobro Państwa dzieci i naszych uczniów. Zastrzegam, że w sytuacji powiadomienia szkoły o niegodnych zachowaniach naszych uczniów będę zmuszony do zastosowania konsekwencji wynikających ze Statutu szkoły.

ks. Grzegorz Strug
dyrektor XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie”

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nauczycielka grozi uczniom wyrzuceniem z zajęć zdalnych. „Błyskawica to symbol szatana”

58 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Brawo! Nie można być w katolickiej szkole i równocześnie wspierać aborcję. Albo jedno, albo drugie! Chcą się uczyć w „Biskupiaku” bo ma wysoki poziom, a równocześnie są przeciwko zasadom tej szkoły…

 2. Pani dyrektor coz to Pani pleciesz ze nie ma wolnosci slowa dla uczniow tej szkoly??? A czy ty kobieto uderzylas sie moze w glowe i stad te nieprzemyślane slowa?

 3. Krzyczycie wywalić dyrektora?!?! Raczej uczniów. Kto z nich łamie przyjęte zasady?
  Brawa dla dyrekcji za czujność i odwagę.

 4. No i w czym problem? To katolicka szkola, rodzic zapisujac dziecko o tym wie, zgadza sie na konkretne zasady, wiec o co chodzi?

 5. To jest szkoła publiczna finansowana z publicznych pieniędzy, statut jest sprzeczny z prawem. Zgłoszone gdzie trzeba.

 6. Z tego co rozumiem, Biskupiak jest szkołą katolicką i skoro ma w statucie to, że broni wartości katolickich to co dziwnego w tym, że faktycznie to robi? Zgadzam się z uczestnikami protestu, ale tutaj już trochę jest przesada w tym, jak bardzo represjonowani są uczniowie. Wiedzieli do jakiej szkoły idą.

 7. Z tego co mi się wydaje każdy uczeń pragnący rozpocząć naukę w tej szkole musiał przeczytać statut ponieważ podpisywał oświadczenie o znajomości owego pisma. Jeśli uczniom nie podoba się stanowisko dyrekcji ,jakie powinno być oczywiste jeśli chodzi o szkole katolicką, to nie muszą uczęszczać do tej placówki.

 8. Statut szkoly nie jest pogwalca prawa czlowieka, gwarantuje ze zostanie to zgłoszone. Milego wieczoru.

 9. Może najwyższą pora, żeby szkoły które szantażują ucznia i łamią jego osobowość lojalkami religijnymi zniknęły z systemu publicznej edukacji i finansowało się wyłącznie z własnych środków. Albo w ogóle zniknęły, bo w konstytucji jest zakaz prześladowania ze względu na przekonania.

 10. W pełni popieram Pana Dyrektora! Znakomicie napisane.
  Dodam, że badania prenatalne są obarczone dużymi błędami. Znam kilka matek, które nie dały się, a badania dawały 100% pewność że płód jest uszkodzony, jak mówił lekarz. Dzieci urodziły się w pełni zdrowe i są nadal zdrowe pomimo upływu lat. A jedno z nich to znam bardzo dobrze. Pozdrawiam Pana!

 11. Wstyd mi niesamowicie za moją ukochana szkołę… Ale czego można się spodziewać. Po 6 latach edukacji tam widziałam jej blaski i cienie, ale mimo to 10 lat temu opuszczałam jej mury jako absolwentka ze łzami w oczach i chętnie wracałam na zjazdy czy wizytę. Zaniepokoił mnie po kilku latach wybór ks. Struga na dyrektora, bo jest to człowiek, któremu władza nie powi na zostać powierzona. Co się dzieje w biskupiaku? Życie prywatne nauczycieli jest kontrolowane tzn. Nie mogą się rozwodzić czy żyć w nieślubnym związku, bo jest to powód do zwolnienia. edukacja seksualna jest bardzo nierzetelna i zindoktrynalizowana, antykoncepcja potepiana, a mimo wszystko nie ma licealistek w ciąży, jak to robią? A no tak że dziewczyny w ciazy są po cichu usuwane ze szkoły i umieszczane w innych, zastraszone i upokorzone często boją się opowiedzieć znajomym swoją historię. Uczniowie o nieskich wynikach w nauce, co do któryzda ch nie ma pewności zdania matury na koniec 2 teraz 3 klasy liceum dostają ultimatum- nie przepuścimy cie do kolejnej klasy- nie zdałeś masz rok w plecy albo idź do innej szkoły, z dużym naciskiem na idź do innej szkoły. Psycholog szkolna nie jest zła, stara się, ale ma ograniczone narzędzia że względu na szkolne 'wartosci’. Uczniowie są zmuszeni do chodzenia na cotygodniowe msze, gdzie prosto z ambony pada indoktrynacja młodych. Mimo wszystko wielu nauczycieli tam to wspaniali ludzie, jest mi przykro, że szkoda nie tłumaczy swoich poglądów i nie otwiera się na dialog, lecz stosuje niemal 'drakonskie’ metody i straszy wydaleniem za włączenie własnego myślenia i niezgodę, szkoła zabiera uczniom, wielu już dorosłym prawo zabrania głosu, prawo wolności słowa… Złe czay nastały. Nie umiemy wchodzić w dialog i edukować tylko pod groźbą przymuszamy do stosowania własnych racji, to nie kręci się w dobra stronę, liczę na to że księdzu Strugowi pójdzie to w piety, a w szkole odbije się na niskiej rekrutacji.

 12. Ale dlaczego wywalić Pana Struga z pracy? Jest dyrektorem, niechaj będzie. Rodzice, którzy nie zgadzacie się z jego podglądami i treścią owego listu, przenieście dzieci do normalnych, nie obwarowanych religijnymi zasadami, szkół i koniec tematu.

 13. Brawa dla dyrektora!!!! Dzieci nawet nie bardzo wiedzą o co chodzi ale im się nudzi bo szkoły i knajpy zamknięte to chodzą po nocach i krzyczą wulgaryzmy!

 14. Bardzo dobry Dyrektor. Szkoły zamknięte, bo pandemia ale iść w tłum i krzyczeć bez założonej maski, to już obaw nie ma? Tak to jest, energia rozpiera bo szkoły zamknięte. Kluby zamknięte więc mniej okazji do przygodnego sądu i hormony buzują i szuka się jakiejś awantury żeby pokrzyczec w tłumie, bo zapewnia anonimowość.
  To gowniazeria, w znacznej części niepełnoletnie jeszcze i nawet nie wie pewnie za bardzo za czym protestuje.

 15. Rodzi e wybrali dziecku szkołę, bo wysoki poziom ale myśleli, że katolicka szkoła to tylko z nazwy będzie i teraz zdziwienie, że Dyrektor przypomina o zasadach panujących w szkole. Myśleli, że będą czerpać korzyści z pobierania nauki w szkole o wysokim poziomie nauczania i jednocześnie głosić hasła propagujące aborcję?

 16. Popieram decyzję księdza Dyrektora. Komu nie odpowiada charakter szkoły, niech jak najszybciej zabiera papiery i idzie do innej szkoły. Nikogo na siłę tam nie trzymają.

 17. Rodzice! Szkoła jest publiczna i finansowana z podatków. Gdyby ten c-*j dyrektor kogokolwiek skreślił z listy za skorzystanie z prawa do wolnosci słowa to każdy sąd by tego kościelnego karakana pogonił.
  A dziś nawet za ten email powinien sam wylecieć ze szkoły.

 18. Pisowska szkoła. Takiego dyrektora od razu bym zwolil. Jeśli dany uczeń biorąc udział w protestach nie opuszcza zajęć nie wiedzę w tym nic złego. Ma prawo do własnego słowa i wolności.
  A że dyrektor jest za pisem o chce jak najbardziej mi pomóc to jest głupi i niedoedukowany. Aborcja powinna być do decyzji kobiety a nie ktoś inny za nią decydował. Państwo po 1 nie zapewnia środków na wychowanie takiego dziecka, po 2 nie zapewnia wsparcia psychicznego dla takich osób. Po 3 nie zapewnia kompletnie nic. Więc dyrektor jest po prostu głupi że chce wyrzucić dzieci może lepiej niech sam siebie wyrzuci.

 19. Wspaniały tekst, trzeba w końcu zaprowadzić porządek i opanować te demon-stacje z szatańskim językiem ! Od kiedy prawo do mordowania nazywa się wolnością ?! Nikt nie ma do tego prawa, matka jest tylko naturalnym miejscem gdzie rozwija się życie i nie daje jej to prawa do wydawania arbitralnego wyroku śmierci.

 20. Dyrektor pomylił się z powołaniem. Nie powinien być ani dyrektorem szkoły ani nauczycielem. Kij jest złym środkiem wychowawczym

 21. To jest szkoła katolicka. Szkoła należąca do Archidiecezji Lubelskiej. Każdy kto tam idzie zna zasady i warunki stawiane uczniom szkoły katolickiej. Jeśli komuś się one nie podobają to nie musi tam się uczyć. Nikt nikogo nie zmusza. Masz inne poglądy idź do innej szkoły i po krzyku.

 22. Księżulo dyrektorek zaskoczony? Przecież uczennice szkół katolickich to główna klientela skrobanek.

 23. Szkoła Pisowska.Dyrektor pewnie dostanie premię od Kaczora hahaha ? najlepiej żeby młodzież siedziała cicho i nie mogła wyrażać swojego własnego zdania dotyczącej tak ważnej kwestii

 24. Młoda postępowa osoba która płacze nad brakiem i demokracji powinna porzucić to xenofobiczne gniazdo reakcji w postaci LO biskupiego w Lublinie . Natomiast powinna rozpocząć naukę w pełnym luzu i lansu Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia w Warszawie , gdzie hartuje się postępowa młodzież , gdzie zamiast nudnych klerykalnych zdrowasiek można uczestniczyć w święcie Hanuki oraz odbyć kurs hebrajskiego dla ubogich. Młoda osobo dołącz do awangardy młodzieżowej , a tam to może nawet i blanta lub joita darmowego dostaniesz jak pokrzyczysz jako pierwej czynili uczniowie tego wybitnego colegium : „Giertych do wora , a wór do jeziora” – pardon ” Czarnek do wora ,a wór do jeziora:”

 25. Dyrektor ma rację. Szkoła katolicka, nie podlega wydziałowi oświaty. Jestem dumna że moje dzieci chodziły do tej szkoły….i wyrosły na poukładanych ludzi. Nie ma przymusu bycia w tym liceum. Nie podobają się zasady to trzeba zmienić. Nie można Panu Bogu świeczki a diabłu ogarek.

 26. Ten bandycki, uliczny terroryzm jest prymitywny ruskim stalinizmem i faszyzmem. Stalinowcy i faszyści atakowali polską inteligencję żeby doprowadzić do upadku polskości. Teraz to robią wyskrobki które chcą zabijać bezkarnie.

 27. Bardzo dobrze. Brawo dyrektor. Kto jest za aborcją, nie jest katolikiem i ze szkoły powinien wyp…

 28. Szkoła katolicka proszę bardzo. Pieniądze z kościoła. Ja za takie zacofanie nie mam zamiaru płacić. Nie dość, że rodzice często piorą młodzieży mózgi i często siłą wysyłają do takiej szkoły, to niech jeszcze szkoła zabroni dzieciakom myśleć. Brawo. Powodzenia życzę w hodowli potulnych owiec. Weźcie się za własne krocza, a nie interesujecie się nie tym co trzeba. Może wejdziemy wam na pensje, żebyście mogli wesprzeć rodziców, którzy mają takiego rodzaju problemy? Myślę, że szybciutko byśmy się dowiedzieli, w którym miejscu się kończy ta wasza głęboka wiara.

 29. Niech się ksiądz dobrodziej najlepiej sam skreśli z listy – proponuję listę pobierających wypłatę nauczycielską. Zresztą jak dalej będzie tak postępował to to zrobi mimowolnie. Nauczyciel zawsze miał otwierać umysł, poszerzać horyzonty. Mam wrażenie że takimi pożałowania godnymi 'ostrzeżeniami’ działa w odwrotnym kierunku. Zaślepienie i obrona średniowiecznych układów – to jest kuriozalne jak wydawałoby się inteligentni ludzie są zaślepieni średniowiecznymi metodami działania…

 30. Skoro wybrało się tę szkołę, zaakceptowało się promowany tam system wartości. Wiedziało się- jakiej postawy od swoich uczniów wymagać będzie ta szkoła. Mieli tę świadomość i rodzice. Skąd więc to zdziwienie i oburzenie? Czy to nie przrjaw ideowej schizofrenii? W dzień rączki złożone do modlitwy- wieczorem udział w burdach- tolerowanie chamstwa i agresji. To zwykła obłuda. Dziwiłbym się, gdyby dyrektor przyzwalał na takie zachowania. Życie bez żadnych nakazów i obowiązków prowadzi do duchowego ubóstwa. Tego kiedyś- oprócz wiedzy, uczyła szkoła. Właśnie – kiedyś… Popieram ks. dyrektora.
  PS. Niezadowoleni uczniowie i rodzice mogli przecież wybrać inną szkołę.

 31. Wg mnie bardzo dobre posunięcie dyrektora. Od dawna „Bisq” był zalewany tą hołotą. Czas najwyższy się z nimi rozprawić. Ci co walczą teraz z „prawem” niech de facto z tym prawem się zaznajomią. Nie podoba się statut, to proszę „wypie*dalać” że tak powiem (uprzednio zniżając się do poziomu demonstrantów). Również proszę zapoznać się z tą KON STY TUC JĄ, na którą powoływaliście się do niedawna, a teraz już nic dla was nie znaczy? Trybunał orzekł to co jest w ustawie zasadniczej, więc? Proszę pójść na wybory i zagłosować!

 32. Bardzo dobrze ks. Dyrektorze. Tak trzymać. Nie może być że młodzież ze szkoły, tym bardziej katolickiej będzie się tak zachowywać. Nie podoba się statut szkoły, zmienić na inną. Nikt na siłę nie musi uczęszczać do tej szkoły.

 33. Do absolwentka 2010.

  Muszę sprostować wiele rzeczy, które napisałaś. Jestem absolwentem. Ukończyłem także mury tejże szkoły.

  „Dyrekcja nie kontroluje życia prywatnego nauczycieli.” To bzdura. Są nauczyciele po rozwodzie, którzy pracują lub pracowali tutaj. Temat związków nieślubnych nie istnieje. Większej bzdury nie słyszałem.

  „Uczniowie są zmuszeni do chodzenia na cotygodniowe msze, gdzie prosto z ambony pada indoktrynacja młodych.” To już gorsza bzdura. Chodząc 3 lata ani razu nikt nie nie zmusił, ani nie sugerował, że mam być co tygodniu na szkolnej mszy. Jeżeli msza przeszkadza komuś, to chyba podjął złą decyzję.

  „Uczniowie o nieskich wynikach w nauce, co do któryzda ch nie ma pewności zdania matury na koniec 2 teraz 3 klasy liceum dostają ultimatum- nie przepuścimy cie do kolejnej klasy” – a to już Himalaje absurdu!!! Chyba do innej szkoły chodziłaś. Każdy uczeń ma możliwość powtarzania roku, o ile oczywiście zechce.

  Pozdrawiam i życzę więcej obiektywizmu!