Innovation Open Day na Politechnice Lubelskiej: wynalazki dużych i małych

Zwycięzcy i laureaci Innovation Open Day
Innovation Open Day | fot. Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska była gospodarzem Innovation Open Day, gdzie uczniowie i naukowcy prezentowali swoje innowacyjne projekty i wynalazki. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania nowatorskich rozwiązań opracowanych przez młodych wynalazców oraz pracowników uczelni.

Wschodzący Innowatorzy: konkurs dla uczniów

Konkurs „Wschodzący Innowatorzy” zorganizowany w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia zachęcał uczniów do rozwiązywania realnych problemów zgłaszanych przez firmy. Zwycięzcą został projekt „EDU MAKIETA – ZACISK EPB”, czyli model elektrycznego hamulca ręcznego dla firmy Borg Automotive. Projekt został wykonany przez uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie: Filipa Grabowicza, Adama Motyla i Jakuba Wolskiego.

Prezentowane wynalazki
Innovation Open Day | fot. Politechnika Lubelska

– Stworzyliśmy ją sami i teraz firma używa jej do szkoleń nowych pracowników. Wszystko działa – mówi Filip Grabowicz, uczeń drugiej klasy. Dodał również, że w poprzednim roku zajęli drugie miejsce, dlatego teraz szczególnie zależało im na zwycięstwie.

Drugie miejsce zdobyli Nikola Otulska, Antoni Szaluś i Filip Wawrzeniak za projekt „System wizyjny do weryfikacji położenia ładunków na kompletacji opakowań w zrobotyzowanej linii paletyzacji”. Trzecie miejsce ex aequo zajęły dwa projekty: „Kampania viralowa na temat regeneracji i jej pozytywnego wpływu na gospodarkę obiegu zamkniętego” oraz „Tablica cieni jako narzędzie eliminacji strat produkcyjnych”.

Anna Wawruch-Lis, dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych, wyraziła dumę ze swoich uczniów, podkreślając, że takie projekty uczą ich rozwiązywania realnych problemów oraz pracy zespołowej, co jest kluczowe w przyszłej karierze zawodowej.

Wynalazki z Politechniki Lubelskiej

Innovation Open Day to również wystawa wynalazków opracowanych przez pracowników Politechniki Lubelskiej. Rektor uczelni, prof. Zbigniew Pater, zaznaczył, że Politechnika Lubelska jest liderem w liczbie uzyskiwanych patentów, zdobywając ich prawie 130 w ubiegłym roku. Świadczy to o dużej kreatywności pracowników oraz skutecznym systemie wspierania innowacyjnych pomysłów.

Wynalazcy i ich wynalazki
Innovation Open Day | fot. Politechnika Lubelska

Jednym z wyróżniających się wynalazków była technologia produkcji kruszyw lekkich z wykorzystaniem promieniowania mikrofalowego. Dr Rafał Panek z Wydziału Budownictwa i Architektury wyjaśnił, że kruszywo, znane jako keramzyt, ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i budownictwie jako materiał izolacyjny.

Jakie innowacje z Politechniki Lubelskiej zrobiły na Was największe wrażenie? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach i udostępnijcie artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.