Dziś obchodzimy Dzień Flagi. Gdzie kupić flagę w Lublinie?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Markety budowlane oraz placówki Poczty Polskiej to najbardziej pewne miejsca, gdzie dzisiaj będzie można zaopatrzyć się w polską flagę narodową.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione uchwałą Sejmu 20 lutego 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wybór daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co w praktyce oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi – odwagę i waleczność. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Jak prawidłowo zawiesić flagę?

Gdy flaga wisi poziomo – biały pas jest zawsze u góry. A co, gdy będzie pionowo? Wtedy zasadą jest, że biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Flaga państwowa zawsze musi być czysta i mieć niewyblakłe kolory. Nie może mieć żadnych rysunków i napisów. Jeśli się podrze lub zużyje, należy ją spalić.

Gdzie kupić flagę w Lublinie?

Z okazji obchodzonego Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej większość sklepów ma tego dnia w swoim asortymencie flagi. I tak flagę na pewno zakupimy w większości marketów budowlanych oraz we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Polską flagę zakupimy też w sklepach sieci Stokrotka, Lidl i stacjach Orlen.

Jeśli znacie inne miejsca, gdzie w Lublinie sprzedawane są flagi – dajcie nam znać w komentarzu poniżej (dodamy informację do listy).

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie – program obchodów

10:00 Uroczyste podniesienie flagi RP | Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4
10:30 Uroczyste podniesienie flagi RP | plac Litewski
11:00 Uroczyste podniesienie flagi RP | Urząd Miasta Lublin, plac Władysława Łokietka 1

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.