Co warto wiedzieć o zwolnieniu L4?

stetoskop medyczny, biurko, laptop, dłonie na laptopie
fot. Materiał klienta

Zwolnienie lekarskie, zwane także L4 to zaświadczenie wystawiane przez lekarza, które stwierdza czasową niezdolność do pracy. Kiedy przysługuje zwolnienie? Jak L4 wpływa na wynagrodzenie? Odpowiedzi poznasz w dzisiejszym artykule!

Choroby stanowią nieodłączną część życia każdego człowieka. Bardzo często uniemożliwiają realizację zadań zawodowych. W takiej sytuacji zachodzi konieczność wzięcia zwolnienia lekarskiego. Wyjątkowo wygodną formą konsultacji pozostaje zwolnienie L4 online, które pozwala na uzyskanie zaświadczenia bez konieczności wychodzenia z domu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest zwolnienie L4 i kiedy przysługuje.

Czym jest zwolnienie L4?

Zwolnienie L4 przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu w ramach umowy o pracę oraz pracownikom zatrudnionym na umowę zlecenie, jeśli odprowadzają składki zdrowotne. Zaświadczenie stwierdzające czasową niezdolność do pracy może zostać wystawione jedynie przez lekarza. Zwolnienia otrzymasz zarówno w przypadku zaognienia objawów choroby przewlekłej, jak i w czasie sezonowej infekcji.

Dokument utrzymasz jedynie podczas konsultacji lekarskiej, która może odbyć się zarówno w stacjonarnej placówce zdrowotnej, jak i w ramach teleporady. Wizyta zdalna doskonale sprawdzi się także w przypadku przedłużania posiadanego już zwolnienia, jeśli objawy nie ustąpią w przewidzianym okresie. Od 2018 roku w naszym kraju obowiązują e-zwolnienia, które są automatycznie przekazywane do ZUS-u i pracodawcy.

Kiedy przysługuje L4?

Zwolnienie przysługuje w kilku sytuacjach życiowych, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych. Możemy wymienić wśród nich chorobę, wypadek, który miał miejsce w drodze do i z pracy oraz konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny. Z L4 mogą skorzystać również niezdolne do pracy kobiety w ciąży oraz osoby przechodzące badania dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Rodzice mogą skorzystać tym samym ze zwolnienia, które pozwoli na opiekę nad chorym dzieckiem. Warto pamiętać jednak o obowiązujących limitach. W przypadku małoletniego poniżej 14 roku życia opiekun może skorzystać maksymalnie z 60 dni zwolnienia rocznie. Rodzice starszych dzieci mogą wziąć maksymalnie 14 dni zwolnienia w roku. Nieobecność w pracy pozwala na zapewnienie odpowiedniej opieki, w czasie gdy dziecko nie może chodzić do szkoły lub przedszkola.

Ile wynosi wynagrodzenie w czasie zwolnienia L4?

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie dla chorego wypłaca pracodawca. Po upływie tego okresu obowiązek wypłaty świadczeń pod postacią zasiłku chorobowego przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chory może pozostawać na zwolnieniu L4 maksymalnie przez 184 dni. W przypadku ciąży okres ten został wydłużony do 270 dni.

Przeważnie pacjent może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 80% standardowej wypłaty. Kobiety w ciąży oraz osoby, które uległy wypadkowi w pracy będą otrzymywać nawet 100% pensji. 70% wynagrodzenia otrzymają natomiast osoby przebywające w szpitalu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.