Adam Niedzielski: W Polsce mamy początek trzeciej fali koronawirusa

Minister zdrowia Adam Niedzielski | fot. Krystian Maj, KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski | fot. Krystian Maj, KPRM

W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa, to nie jest zjawisko, które nas czeka w przyszłości – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytanie jest nie „czy”, tylko „jakiej skali” ta fala będzie – dodał.

Minister zdrowia o trzeciej fali koronawirusa w Polsce

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem w programie „Tłit” Wirtualnej Polski. Prowadzący zapytał szefa resortu zdrowia o to, czy obecny dzienny przyrost zakażeń wskazuje na to, że mamy w Polsce trzecią falę koronawirusa, czy ta trzecia fala jest dopiero przed nami.

„Absolutnie, my już trzecią falę mamy. To nie jest jakieś zjawisko, które nas czeka w przyszłości. My już mamy trzecią falę. Pytanie jest nie „czy”, tylko „jakiej skali” ta fala będzie. ” – odpowiedział minister Adam Niedzielski. Pytanie, jak dodał, dotyczy tego, czy będzie to np. powtórka z listopada z 30 tys. zakażeniami dziennymi, czy będzie to mniejsza fala.

Minister dopytywany, czy rząd ma szacunki, jak może wyglądać ta trzecia fala w najbliższym czasie, wyjaśnił, że rozwój pandemii warunkują dwa krytyczne czynniki w tej chwili, a najważniejszym jest kwestia rozprzestrzeniania się tzw. mutacji brytyjskiej.

„Niestety, mamy sygnały, że tak jak w pierwotnych badaniach z połowy stycznia mieliśmy 5-procentowy udział brytyjskiej mutacji, tak widać wyraźnie, że obecny udział w badanych próbkach wynosi 9-procent” – wyjaśnił.

Dyscyplina społeczna

„Druga rzecz jest trochę mniej konkretna, bo to jest kwestia pewnej dyscypliny społecznej m.in. tego, czy zachowujemy dystans, nosimy maseczki. Problem z dyscypliną społeczną jest taki, że ona nie jest tak jednoznacznie związana z jakimś konkretnym czynnikiem. Jej nie można przypisać np. do otworzenia galerii, nie można jej przypisać do otworzenia hoteli. Ona jest tak naprawdę powiązana ze wszystkim, z czym mamy do czynienia” – powiedział Niedzielski.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.