1 maja: czy można kosić trawę i pracować koło domu? Sprawdź, jakie prace można wykonywać

koszenie trawy
Koszenie trawy | fot. Adobe Stock

Święto Pracy 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wiele osób szuka informacji, czy 1 maja można pracować koło domu lub w polu. Sprawdź, jakie prace można wykonywać tego dnia.

Święto Pracy 1 maja – dzień wolny od pracy

1 maja obchodzimy Święto Pracy. Dzień ten rozpoczyna również majówkę – w tym roku wypada w środę. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy oraz nauki. Podstawę prawną stanowi tutaj art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Osobom, które mimo święta państwowego 1 maja będą musiały stawić się w pracy, należy się zwrot dnia wolnego w innym terminie lub wyższe wynagrodzenie o 100% za każdą godzinę pracy. Pracownik w konsekwencji za pracę 1 maja otrzyma podwójne wynagrodzenie (200% wynagrodzenia).

Z przepisów Kodeksu pracy wynika, że zakaz pracy 1 maja nie dotyczy kilku grup zawodowych. Mowa tu m.in. o służbach mundurowych, pracownikach gastronomii, zakładach hotelarskich, kierowcach komunikacji zbiorowej, hodowcach bydła i rolnikach.

Przypomnijmy, że 1 maja są zamknięte markety, sklepy w galeriach handlowych, miejsca usługi i urzędy.

Zobacz także: Galerie handlowe w majówkę 2024. Godziny otwarcia 1 maja, 2 maja i 3 maja

Czy 1 maja można pracować koło domu?

W tym roku 1 maja wypada w środę. Wiele osób zastanawia się, czy można pracować koło domu (w ogrodzie) lub w polu. Mamy dobrą wiadomość. Obecnie nie ma żadnego przepisu zakazującego wykonywania pracy tego dnia.

Podsumowując: 1 maja można pracować koło domu, a nawet w polu. Ze względu na obecną porę roku do najczęściej wykonywanych obecnie prac wokół domu należą m.in. koszenie trawy, sadzenie kwiatków czy warzyw w ogródku, czy ogólne porządki na działce.

Zobacz także: 3 maja: czy można kosić trawę i pracować koło domu? Sprawdź, jakie prace można wykonywać

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.