Piątek, 7 października: POST. Można jeść mięso? Czy obowiązuje dyspensa od pokarmów mięsnych?

szynka mięso jedzenie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Czy 7 października obowiązuje post? Czy w piątek 7.10 22 można jeść mięso? Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu katolików, którzy zastanawiają się, czy dziś można jeść posiłki mięsne.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych polega na powstrzymaniu się od spożycia mięsa i pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku, a także w Środę Popielcową i Wielki Piątek (osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły) dla wszystkich od 14. roku życia do końca życia.

W Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych z 2003 r. polscy biskupi piszą także: „Zachęcamy też, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce.”

Z przestrzegania wstrzemięźliwości (na mocy dyspensy Prymasa Polski) zwolnione są osoby stołujące się w zakładach zbiorowego żywienia, w których nie są przestrzegane kościelne przepisy postne i ci, którzy nie mają możliwości czynienia wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne.

Dyspensa ta nie dotyczy Wielkiego Piątku i Środy Popielcowej oraz Wigilii Bożego Narodzenia. Wierni korzystający z tej dyspensy winni zastępczo pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i złożyć ofiarę do skarbonki „Jałmużna postna” lub spełnić inny uczynek miłosierdzia.

W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny, bądź miejsca poszczególnym wiernym, rodzinom lub grupom wiernych, nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.

Post piątek 7 października

Czy w piątek 7 października można jeść mięso? W związku z faktem, iż żaden z biskupów nie wydał dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych, w piątek 7.10 22 obowiązuje post wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wierni tego dnia powinni unikać posiłków, w których znajdują się produkty mięsne.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. @Kanon. Uroczystość, a jutro jest Święto. To są 2 różne zdarzenia. Jutro post.

  2. Można jeść mięso.
    Kan. 1251 – Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość.