9 osób zatrzymanych za wyłudzenie ponad 9 mln zł dotacji unijnej z LAWP

laser światlowodowy nkt photonics
Zarekwirowane urządzenia przez śledczych | fot. KWP Lublin

Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP zatrzymali 9 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła ponad 9 mln zł dotacji z LAWP na projekty, których nie było. Osoby te próbowały zdobyć kolejne 4 mln zł.

Wyłudzali dotacje unijne

Funkcjonariusze zatrzymali łącznie 9 osób, które będą odpowiadać za wyłudzenie środków unijnych. W toku śledztwa ustalono, że prezes jednej ze spółek zajmującej się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań fotonicznych wspólnie z przedstawicielami kilku innych podmiotów działających w branży fotonicznej i światłowodowej, będących jednocześnie pracownikami naukowymi różnych uczelni w kraju, weszli w porozumienie, którego celem było wprowadzenie w błąd pracowników LAWP i wyłudzenie dotacji na realizację projektów współfinansowanych ze środków unijnych.

Efektem działań polegających na składaniu nierzetelnych dokumentów oraz oświadczeń o realizacji projektu, w tym o zawyżonych znacznie kosztach zakupionych środków trwałych było uzyskanie dofinansowania w łącznej kwocie ponad 9 mln złotych. Dodatkowo ustalono, że osoby te usiłowały również doprowadzić budżet Unii Europejskiej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie przekraczającej 4 mln zł. Środków tych nie wypłacono z uwagi na wykrycie przez pracowników Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości nieprawidłowej realizacji poszczególnych projektów.

Dwie osoby zostały już tymczasowo aresztowane. To 51-latek i 42-latka z Warszawy. Wobec pozostałych 7 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem opuszczania kraju i zatrzymaniem paszportu oraz zakazu kontaktowania się podejrzanych pomiędzy sobą, jak również poręczenia majątkowego.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W koncu sie doigrali. A dlaczego nikt nie podaje o jaka firme chodzi i kto zostal aresztowany? Bo to wielka “gwiazda” fotoniki ktora niedawno odbierala nagrody Wprost i robila sobie foty z Prezydentem AD oraz szefem NCBiR?