Wchodzi nowe prawo wodne. Kąpiel tylko przez 30 dni w roku

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wejście w życie nowego prawa wodnego może spowodować wiele utrudnień podczas wakacji. Miejsca, które nie są oznaczone, jako kąpieliska, dostępne będą tylko przez 30 dni w roku. Pozostałe będą miały status dzikich.

Nowe prawo wodne uderzy w te gminy, które nie zadbały o to, aby zgłosić jeziora czy sztuczne plaże, jako oficjalne kąpieliska. Nie wiadomo jeszcze ile dokładnie będzie w Polsce miejsc, gdzie kąpiel zostanie dopuszczona tylko na jeden miesiąc w roku. Gminy miały do 20 maja 2018 r. podjąć uchwały w tej sprawie.

Unia Europejska za kąpielisko uważa to miejsce, które ma czystą wodę, w jego pobliżu nie pojawiają się szamba bez dna, wiadomo skąd w kąpielisku bierze się woda, a jej czystość badana jest przynajmniej cztery razy w roku (poza sezonem), a w sezonie przynajmniej raz na miesiąc.

Większość gmin nie chce brać całorocznej odpowiedzialności za kąpieliska. Samorządowcy tworzyli tzw. miejsca wykorzystywane do kąpieli, gdzie wymogi były znacznie mniejsze.

W takich miejscach wystarczyło, że gmina zbada głębokość, założy żółte boje dla nieumiejących pływać, czerwone boje dla pływaków i będzie badać wodę tylko latem. W takim miejscu ma dyżurować jednocześnie po dwóch ratowników.

W myśl nowych przepisów tego typu miejsca będą traktowane jako okazjonalnie używane do kąpieli, co oznacza, że turyści czy okoliczni mieszkańcy będą mogli z nich korzystać maksymalnie przez 30 dni w ciągu roku. W terminach pozaustawowych miejsca takie będą funkcjonowały jako dzikie plaże i kąpieliska.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.