W piątek zaćmienie Księżyca – najdłuższe w tym stuleciu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay
PARTNER SERWISU

Już w najbliższy piątek, 27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, jakie można obserwować gołym okiem.

Tegoroczne zaćmienie Księżyca potrwa godzinę i czterdzieści trzy minuty – będzie to najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca, jakiego ludzkość doświadczy w XXI wieku. To niesamowite widowisko powinno być widoczne dla większości mieszkańców Polski, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych.

Zaćmienie Księżyca 2018 rozpocznie się w piątek, 27 lipca wieczorem. Księżyc wzejdzie w Polsce około godziny 20:30 i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska. Na fazę całkowitą będziemy musieli poczekać mniej więcej do godziny 21:30. Maksymalna faza zaćmienia całkowitego nastąpi około godziny 22:22.

Zaćmienie Księżyca jest dość rzadkim zjawiskiem. Występuję ono w sytuacji, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Nasz satelita musi znaleźć się w strefie cienia rzucanego przez Ziemię. W tym przypadku do Księżyca przez pewien czas nie dochodzi światło Słońca i mamy do czynienia z zaćmieniem.

Następne równie długie całkowite zaćmienie Księżyca wypadnie dopiero w 2123 roku.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.