Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie drugim najbardziej zadłużonym szpitalem w Polsce

PARTNER SERWISU

Suma zobowiązań 50 najbardziej zadłużonych szpitali samorządowych w Polsce na koniec 2016 r. wyniosła 3,81 mld zł. Szpital w Lublinie znalazła się na drugim miejscu wśród najbardziej zadłużonych placówek w kraju.

 

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że suma zobowiązań wymagalnych, czyli takich dla których termin spłaty już minął, 50 szpitali samorządowych z największym długiem wyniosła 721 mln zł.

 

Według resortu zdrowia najbardziej zadłużonym szpitalem samorządowym jest Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, którego wysokość zobowiązań to 420 mln zł.

 

Na drugim miejscu wśród najbardziej zadłużonych placówek z długiem w wysokości 252 mln zł zajął Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

 

Trzecią najbardziej zadłużoną placówką samorządową w kraju jest Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, posiadający zobowiązania na 196 mln zł.

 

Z czego wynika takie zadłużenie lubelskiego szpitala? – Wynik z wieloletniego procesu, nie można go więc zlikwidować w ciągu roku. Dotyczy to przede wszystkim dużych placówek, które mają najwięcej pacjentów. Szpitale, które mają np. SOR muszą przyjąć wszystkich pacjentów bez względu na to czy są ubezpieczeni czy nie – informuje Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego.

 

Koszty utrzymania szpitali rosną, a za tym wszystkim nie idzie wystarczający wzrost wycen procedur medycznych. Inaczej ma to się do prywatnych placówek, gdzie mogą wybrać sobie procedury, które są najbardziej opłacalne.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.