Śnieżna noc w Lublinie. Ile miasto zapłaciło za ostatnią dobę pracy drogowców?

odśnieżanie lublin
Odśnieżanie ulic Lublina | fot. Dominik Wąsik
PARTNER SERWISU

Noc ze środy na czwartek była w Lublinie prawdziwie zimowa. Po całonocnych opadach naszym mieście leżała 5-centymetrowa warstwa śniegu. Ile kosztowało odśnieżanie ulic i chodników?

Firmy sprzątające miasto zostały już w środę powiadomione o ewentualnej potrzebie wyjazdów na główne ulice miasta w godzinach wieczornych i nocnych. Meteorolodzy wydali dla naszego województwa drugi stopień zagrożenia związanego z opadami mokrego śniegu, który powodował gołoledź.

Odśnieżanie Lublina

Miasto podsumowało ostatnią dobę pracy solarek, piaskarek i pługów śnieżnych. Akcja odśnieżania rozpoczęła się już w godzinach wieczornych i trwała do godzin porannych. W tym czasie udało się doprowadzić jezdnie do odpowiedniego stanu, nawierzchnia była czarna, a ulice przejezdne.

Pracowały także brygady ręczne, odśnieżające chodniki w stałym utrzymaniu, a kolejno, także ciągi piesze w ramach odśnieżania interwencyjnego, po zgłoszeniach mieszkańców.

Na ulice Lublina wyjechało 36 sztuk sprzętu, zużyto w tym czasie 238 ton soli i 69 ton piasku. Koszt odśnieżania ulic i chodników naszego miasta za ostatnią dobę wyniósł 165,5 tys. złotych.

Od początku sezonu zimowego miasto na odśnieżanie ulic wydało już 2,5 mln zł (stan na 6.02.2018 r.). Firma, która świadczy usługi odśnieżania na zlecenie miasta podpisała umowę, w której od listopada jest w gotowości. Co to znaczy? Jeśli nie ma zimy, a sprzęt stoi u Wykonawcy to i tak zarobi za „gotowość” sprzętu do użycia. Ratusz płaci za to 340 tys. zł miesięcznie.

Chodniki przy kamienicach

Za odśnieżanie chodników odpowiadają właściciele lub zarządcy posesji przyległych do chodników. Nie jest to zadanie zarządcy drogi. Zgodnie z przepisami za uchylanie się od odśnieżenia chodnika przy swojej posesji jej właściciel lub zarządca może być ukarany mandatem.

Zima zaskoczyła drogowców? Poinformuj nas, które ulice nie zostały jeszcze odśnieżone! Czekamy na Wasze informacje pod adresem redakcja@spottedlublin.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Chodnik musi bezpośrednio przylegać do granicy działki żeby trzeba było go odśnieżać jeżeli od granicy dzieli go choćby 10cm trawnika lub ziemi to niema takiego obowiązku!!!

  2. mi najeb*li śniegu na chodnik z drogi i jak ja to mam teraz odśnieżyć ? Z powrotem trafiło na drogę i co moje to odśnieżone.