Niezależnie od wyniku, za przegląd techniczny auta zapłacisz z góry

Przegląd techniczny auta samochodu | fot. shutterstock

Masz aktualny przegląd techniczny samochodu? Od 13 listopada za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem.

 

Od 13 listopada w życie wchodzi jedna z części programu CEPiK 2.0. Mowa tu o badaniach technicznych naszych aut. Teraz wygląda to tak, że jeśli podczas badania technicznego diagnosta wykrył jakąś usterkę w naszym pojeździe, to nie podbił on pieczątki w naszym dowodzie rejestracyjnym, a My nie płaciliśmy za badanie.

 

Teraz ma to się zmienić. Opłata za przeprowadzenie badania będzie pobierana już przed jego rozpoczęciem, a w razie negatywnego wyniku nie zostanie zwrócona. Celem zmiany ma być zachęcenie właściciela auta do dokonania koniecznych napraw przed wizytą u diagnosty.

 

Jeśli samochód takiego badania nie przejdzie, to informacje na ten temat także trafią do internetowej bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ma to sprawić, że kierowcy nie będą już jeździć od jednej stacji diagnostycznej do drugiej w celu „zdobycia” pieczątki od diagnosty. Dostęp do tych informacji będzie miała m.in. policja, co ma odstraszyć diagnostów od oszustw.

 

Na razie stawki opłat za badania techniczne nie ulegną zmianie.

 

Czytaj także

CEPiK 2.0 jeszcze w tym roku. Zobacz, jakie zmiany dla kierowców

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Proszę nie wprowadzac wlasciciel;i aut w błąd .
    w chwili obecnej jesli diagnosta wykryje usterke rowniez zobowiazany jest do wpisania w zaswiadczenie i jesli to usterka drobna dopuscic do ruchu…. a jesli to usterka istotna -bez dopuszczenia do ruchu. Placimy za wykonanie badania a nie za pieczątkę. Panie redaktorze prosze pisac zgodnie z obowiazujacym stanem prawnym