Nie żyje Kora Jackowska, wokalistka zespołu Maanam. Przegrała walkę z rakiem

Nie żyje Kora Jackowska | fot. archiwum prywatne
PARTNER SERWISU

Kora Jackowska nie żyje. Wokalistka zespołu Maanam zmarła w sobotę 28 lipca 2018 roku. Artystka od kilku lat zmagała się z nowotworem jajnika.

Kora Jackowska, wokalistka zespołu Maanam zmarła w sobotę nad ranem w swoim mieszkaniu w Bliżowie na Roztoczu (powiat zamojski). Tuż przed godziną 8 nad ranem na oficjalnej stronie artystki na Facebooku pojawiło się oficjalne oświadczenie, które potwierdziło smutne doniesienia.

– „Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece. Muzyka Kory i jej pięć lat temu zmarłego męża Marka Jackowskiego, z którym razem stworzyli zespół MAANAM, a także solowa działalność towarzyszyła nam od roku 1979. Kora tworzyła pewną epokę, która wraz z jej odejściem kończy się. Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać.” – czytamy w oświadczeniu.

Kora Jackowska naprawdę nazywała się Olga Aleksandra Ostrowska. Urodziła się w 1951 r. w Krakowie. Miała czworo rodzeństwa. Ojciec nie interesował się zbytnio domem. Kiedy matka zachorowała na gruźlicę, Olga trafiła do domu dziecka. Spędziła tam pięć lat. Karierę muzyczną rozpoczęła w drugiej połowie lat 70.

Wtedy powstał zespół Manaam, który po raz pierwszy zachwycił widzów na festiwalu w Opolu w 1980 r. W ciągu kolejnych lat grupa stała się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego rocka. Zespół stworzył takie utwory jak: „Boskie Buenos”, „O! Nie rób tyle hałasu”, „Kocham cię, kochanie moje”, „To tylko tango” czy „Lucciola” w latach 80.

W 2013 zdiagnozowano u niej nowotwór jajnika. W lutym 2014 w wywiadzie udzielonym dla miesięcznika „Pani” po raz pierwszy publicznie opowiedziała o swojej chorobie.

Andrzej Duda żegna Olgę Jackowską

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.