Matury 2018 czas zacząć! Na początek język polski

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Absolwenci liceów oraz techników nabrali siły na majówce i zaczynają najważniejszy swój egzamin. Dobry wynik otworzy im drzwi do wymarzonych uczelni i umożliwi spełnienie zawodowych planów.

Do egzaminu dojrzałości w Polsce przystępuje około 272 600 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2017/2018.

Tegoroczne matury rozpoczynają się dziś od egzaminu z języka polskiego. Od godz. 9.00 absolwenci liceów i techników będą pisali test podstawowy z tego przedmiotu (170 min). Natomiast o godz. 14.00 maturzyści zdają egzamin z poziomu rozszerzonego (180 min).

W poniedziałek (7 maja) o godz. 9 rano przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu od godz. 14 – z łaciny i kultury antycznej.

Zgodnie z obowiązującą formułą egzaminu maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Będzie też musiał przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru, a maksymalnie do sześciu.

Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów licealistów i techników przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski – zdawać chce go ponad 146,6 tys. maturzystów, czyli 53,8 proc. zdających. Na drugim miejscu znalazła się geografia – zdawać ją chce prawie 72,9 tys. abiturientów, czyli 26,7 proc.

Na trzecim miejscu w wyborach tegorocznych absolwentów znalazła się matematyka na poziomie rozszerzonym – chce ją zadawać 69,6 tys. osób, czyli 25,5 proc., a czwartym – język polski na poziomie rozszerzonym – chce go zdawać 54,6 tys. osób, czyli 20 proc. maturzystów.

Matura 2018 – wyniki

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 3 lipca br. Tego samego dnia (3 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.