Lubelskie: Uwaga na marznące opady deszczu. IMGW ostrzega

Marznące opady deszczu | fot. Dominik Wąsik
PARTNER SERWISU

Dzisiejszej nocy na terenie województwa lubelskiego prognozowane są opady marznącego deszczu. Ta informacja jest szczególnie ważna dla kierowców.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed prognozowanymi opadami marznącego deszczu w naszym województwie. – Prognozuje się występowanie miejscami słabych opadów marznącej mżawki, powodującej gołoledź. Prognozuje się, że opady marznące będą stopniowo, od północnego wschodu województwa, przechodzić w słabe opady śniegu – prognozuje Anna Woźniak z IMGW.

W związku z powyższym kierowcy powinni uważać na drogach, a piesi brać pod uwagę, że na chodnikach może być ślisko.

Jak zabezpieczyć się przed zamarznięciem szyb w aucie lub jak je rozmrozić?

Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą wśród kierowców jest skrobaczka. Małym plastikowym narzędziem zdzieramy warstwę lodu. Metoda dość skuteczna, trochę pracochłonna i niestety niezbyt bezpieczna dla naszych szyb. Jest też i minus. Skrobaczka w nieodpowiednich rękach może porysować nam szybę.

Kolejnym skutecznym sposobem jest woda. Uwaga! Każdy pomyśli, że jeśli mamy do czynienia z lodem to ciepła woda pomoże. I tu się mylicie! Zbyt duża różnica temperatur między gorącą wodą a zimną szybą może spowodować jej pęknięcie. Do odlodzenia szyby należy użyć wody zimnej lub letniej.

Szybę przed zamarznięcie możemy również zabezpieczyć przez jej zakrycie. Zakup specjalnego pokrowca to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Można też taką szybę zakryć po prostu tekturą lub kocem.

Kolejną stosowaną metodą jest uruchomienie nadmuchu w samochodzie. Samochód dużo lepiej rozgrzewa się w trakcie jazdy, jednak nie wyruszymy w drogę bez oczyszczonych szyb. Warto pamiętać, aby nie czekać z uruchomieniem nadmuchu aż rozgrzeje się silnik.

REKLAMA

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.