Lubelskie parkomaty działają nielegalnie? Przyglądamy się sprawie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Obowiązek wpisywania do parkomatów numerów rejestracyjnych aut jest niezgodny z prawem – orzekł Sąd Administracyjny w Warszawie. Te w Lublinie są identyczne.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w zeszłym tygodniu rozpatrywał skargę na wniosek jednego mieszkańców, który ceni sobie prywatność i twierdzi, że miasto, nakazując wpisywanie numerów rejestracyjnych do parkomatów, inwigiluje kierowców. Podobnego zdania są mieszkańcy Lublina, którzy uważają, że wpisywanie numeru rejestracyjnego narusza ich prywatność.

 

Link do orzecznictwa: sygn. akt VII SA/Wa 1069/16

 

Jak więc wygląda sprawa parkomatów w Lublinie? Czy trzeba wpisywać do parkomatów numer rejestracyjny naszego auta? Jak twierdzą lubelscy urzędnicy, pomimo, że lubelskie parkomaty nakazują podanie numeru rejestracyjnego, to takiego obowiązku nie ma.

 

– Regulamin Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie różni się od tego w Warszawie. Regulamin SPP w Lublinie nie wymaga bezwzględnie od kierowcy podawania numeru rejestracyjnego przy zakupie biletu – mówi Karol Kieliszek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

 

Czyli według regulaminu SPP nie wymaga się od kierowców podawania numeru rejestracyjnego pojazdu. Kupując bilet parkomat w pierwszej kolejności prosi nas o wpisanie numeru rejestracyjnego. – Równie dobrze mogę wpisać cztery, pięć dowolnie innych znaków, i również ten bilet dostanę – dodaje Kieliszek.

 

Ale czy za brak zgodnego numeru na bilecie z tablicami rejestracyjnymi pojazdu nie zostaniemy ukarani mandatem? Według Ratusza wystarczy fakt posiadania ważnego biletu. Decyzją kierowcy jest to, czy wpisze ten numer, czy nie.

 

– Warto jednak ten numer rejestracyjny wpisać – dodaje Kieliszek. – Bezpieczniej jest to zrobić z uwagi na przyszłe reklamacje, gdy tego biletu zapomnimy włożyć, gdy spadnie i będzie niewidoczny dla kontrolera w strefie płatnego parkowania, wówczas z takim biletem nasz reklamacja zostanie uznana.

 

W strefie płatnego parkowania w Lublinie jest obecnie 150 parkomatów.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.