Ławka Niepodległości w Lublinie. „Wygląda jak odwrócona lodówka z laptopem”

W Lublinie stanęła Ławka Niepodległości | fot. Dominik Wąsik
PARTNER SERWISU

Na Placu Litewskim stanęła Ławka Niepodległości, która ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miało być patriotycznie i elegancko, a wyszło ani ładnie, ani funkcjonalnie.

Ławki Niepodległości to wspólny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej i samorządów. Każdy siedzący na takiej ławce może odsłuchać fragmentu pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, czyli Marszu I Brygady, fragmentu depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego państwa polskiego z 16 listopada 1918 roku oraz treści nagrań odnoszących się do szlaków historycznych, czyli tekstu „Szlak Legionowy” i lokalnych tradycji oręża polskiego, związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Ławka Niepodległości na Placu Litewskim w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Ławka Niepodległości to jedna z form upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma też uczcić pamięć polskich patriotów, dowódców i żołnierzy. W każdej ławce znajdziemy porty USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Ławka jest podświetlana systemem LED.

Ławka Niepodległości na Placu Litewskim w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

W Lublinie Ławka Niepodległości stanęła na Placu Litewskim. Lokalizacja nie jest przypadkowa. – „O lokalizacji Ławki Niepodległości zadecydowały względy historyczne. Została ustawiona naprzeciwko Pałacu Lubomirskich, w którym obradował Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego. Lokalizacja Ławki została uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków” – wyjaśnia Katarzyna Duma z lubelskiego ratusza.

Koszt związany z wykonaniem i montażem Ławki Niepodległości wyniósł… blisko 88 tys. złotych, z czego 30 tys. zł to dotacja od Ministerstwa Obrony Narodowej. W skład tej kwoty wchodzi:

+ projekt budowlano-wykonawczy na montaż ławki wraz z pełnieniem nadzorów autorskich – ok. 10 tys. zł

+ wykonanie przyłączy energetycznych i teletechnicznych (światłowód) – ok. 47 tys. zł,

+ ławka z wyposażeniem – 30 tys. zł.

Instalacja niekoniecznie spodobała się mieszkańcom. Nie dość, że koszt ogromny, to i funkcjonalność „zerowa”. – „Ani to wygodne, ani piękne. Za takie pieniądze spodziewałabym się czegoś lepszego” – mówi nam Pani Anna, mieszkanka Lublina.

Ławka Niepodległości na Placu Litewskim w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Wielu internautów porównuje projekt ławki do odwróconej lodówki, szuflady w prosektorium do przechowywania zwłok albo metalowej trumny, na której leży laptop.

Jak oceniacie projekt Ławki Niepodległości? Czekamy na Wasze komentarze poniżej artykułu!

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wystarczyłoby tablicę upamiętniającą na gmachu Pałacu. Na pewno koszt byłby niższy, a funkcjonalność podobna. Może na wiosnę usiądę i będę słuchał świergotu ptaków (znaczy gruchania gołębi) przez dwie- trzy minuty.
    Byłem przeciwnikiem Masztu Niepodległości, ale w tym momencie uważam Masz za lepsze posunięcie.

    Pozdrawiam!

  2. Fajnie podoba mi się. Chętnie przy okazji siądę i wypije piwo słuchając sobie piosenki zawsze to lepiej niż pod zajaczkiem stać .

  3. jprdl…. prawie 100k za gówno ;/ Oczywiscie z pełnym szacunkiem co do inicjatywy ale 88tys. ? Doją jak mogą ;/ Wolałbym żeby wydali te pieniadze na jakąs renowacje buddynku czy cokolwiek a nie zbędną betonową ławke ;/ mało betonu na litewskim ?