Koniec ze zmianą czasu z letniego na zimowy? Jest decyzja

zmiana czasu na zimowy 2017
Zmiana czasu | fot. pixabay
PARTNER SERWISU

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa Komisję Europejską do nowelizacji europejskich przepisów w sprawie zmiany czasu.

Rezolucję przyjęto 384 głosami za, przy 153 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się od głosu. Europosłowie chcą, by Komisja Europejska przeprowadzenia dogłębną ocenę wpływu zmian czasu na nasze zdrowie.

O ustaleniach dotyczących czasu letniego mówi unijna dyrektywa z 2001 r., która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania.

Czas letni w Polsce

W Polsce czas letni po raz pierwszy wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie zmianę czasu na terenie całej wspólnoty europejskiej reguluje unijna dyrektywa, która weszła w życie w 2001 roku. Zegarki przestawiamy dwa razy w roku: w ostatni weekend marca i października.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Przypomnijmy, że sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakładał koniec zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby, zgodnie z założeniami, obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 r.

Ze względu na regulacje unijne sprawa została jednak zatrzymana.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.