Jazda rowerem po spożyciu alkoholu. Co grozi za jazdę pod wpływem?

fot. shutterstock
PARTNER SERWISU

Często zdarza nam się zastanawiać, czy piwo w połączeniu z prowadzeniem roweru stanowi wykroczenie? Co nam za to grozi i czy warto? Czy można stracić prawo jazdy?

 

Jadąc na rowerze pod wpływem alkoholu, o ile nie stwarzamy zagrożenia w ruchu drogowym, nie stracimy już prawa jazdy. Jednak to nie oznacza, że pijanym rowerzystom nie grożą żadne konsekwencje.

 

Gdy zostaniemy złapani podczas jazdy na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (gdy w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu), możemy otrzymać mandat w wysokości od 300 do 500 złotych. W sytuacji, kiedy wypijemy więcej, niż jedno piwo, a w wydychanym powietrzu osiągniemy wynik 0,5 promila otrzymujemy obligatoryjnie 500 zł grzywny.

 

Jest jednak jedno „ale”. W każdej sytuacji policja może stwierdzić, że zagrażaliśmy bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Wówczas sprawa trafia do sądu. Sąd może nałożyć grzywnę w wysokości od 20 do 5000 złotych. Dodatkowo sędzia może wydać zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat i zasądzić karę aresztu do 14 dni.

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.