Pokazy lotnicze Air Show w 2018 r. odbędą się w Świdniku. Trzy dni imprezy

PARTNER SERWISU

Nawet 30 tys. widzów dziennie, prezentacja samolotów wojskowych czy podniebne pokazy lotnicze. Tak pokrótce można opisać nadchodzącą imprezę, która odbędzie się już w czerwcu 2018 r. w Świdniku.

 

– Ludzie interesują się takimi imprezami i nie ma wątpliwości, że wydarzenie przyciągnie tłumy. Staraliśmy się o wpisanie jej do kalendarza 100 wydarzeń na 100 – lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego – mówił podczas konferencji Artur Soboń, świdnicki poseł PiS.

 

Wielkie wydarzenie lotnicze zostało zaplanowane od 8 do 10 czerwca 2018 roku, na terenie lotniska trawiastego w Świdniku. Jak mówił Soboń, zainspirował go do tego Piknik Lotniczy organizowany w Depułtyczach koło Chełma. Tam organizatorzy mają do dyspozycji jeden pas startowy – trawiasty. Świdnik natomiast pasy startowe ma dwa, w tym też jeden trawiasty. Podczas imprezy oba mają być wykorzystywane.

 

– Formalne zgody, związane choćby z tym, że nasze lotnisko zamieszkuje kolonia susła perełkowanego, już mamy. Jesteśmy również po uzgodnieniach z zarządem Portu Lotniczego Lublin i PZL-Świdnik – dodaje Soboń.

 

Organizatorzy spodziewają się nawet 30 tysięcy widzów dziennie. Dla przyjezdnych gości ma zostać przygotowanych ok. 3,5 tys. miejsc parkingowych. Władze Świdnika chcą również na czas imprezy zapewnić widzom bezpłatną komunikację miejską z Lublina.

 

Dzięki temu, że wydarzenie znalazło się w kalendarzu Ministerstwa Obrony Narodowej, na świdnickim niebie zobaczymy pokazy samolotów wojskowych F-16 i MiG-29. Organizatorzy na temat występów rozmawiają z pilotami z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec.

 

Oprócz samolotów wojskowych, pokazy obejmą także maszyny historyczne, cywilne i sportowe. – Walczymy o to, żeby Spitfire przybył do nas w malowaniu samolotu, na jakim latał gen. Tadeusz Góra. Jest to bardzo trudne, ale mamy nadzieję, że się uda – dodawał Damian Majsak.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Byłem 4 x w Duxford w UK to muszę teraz zobaczyć i u nas z okazji 100 rocznicy , na pewno przyjadę do Świdnika również z rodziną i przyjaciółmi , pozdrawiam do zobaczenia

  2. Wzorem pikniku lotniczego w Lesznie,życzę organizatorom wielu atrakcji.Warto przejechać pół Polski i przeżyć imprezę dobrze zorganizowaną.Nie trzeba obiecywać wiele bez pokrycia,ale muzyka Spitfire,czy grzmot fulcruma…powoduje że warto przyjechać.