7 najczęściej zadawanych pytań przed keratynowym prostowaniem włosów

Keratynowe prostowanie włosów - efekt przed i po
Keratynowe prostowanie włosów - efekt przed i po | materiały klienta

Keratynowe prostowanie włosów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów upiększających włosy. Co zrobić, żeby długie włosy się nie puszyły? Jak sprawić, by wyglądały na zdrowe, mocne i perfekcyjnie wygładzone? Sprawdź, ile kosztuje keratynowe prostowanie wlosów.

1. Co to jest keratyna?

Keratyna to białko strukturalne występujące w naszych wlosach, skórze i paznokciach. Jest również powszechnie spotykany w produktach do stylizacji, aby wzmocnić włosy – ale termin kuracja keratyną jest w rzeczywistości mylący. Zabiegi keratynowe to półtrwała kuracja prostująca, która wygładza i dodaje blasku puszącym się włosom. Keratyna, jako główny budulec włosa, odpowiada za jego sprężystość i odporność włosów na czynniki chemiczne, mechaniczne i atmosferyczne.

2. Keratynowe prostowanie włosów – czym jest i o co chodzi w tym zabiegu?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, po którym zniszczone włosy natychmiast stają się jedwabiście gładkie i lśniące. Keratynowe prostowanie włosów można przeprowadzić zarówno u fryzjera w salonie fryzjerskim, jak i w domu. Keratynowe wygładzanie włosów, zwane także keratynowym prostowaniem jest zabiegiem, który polega na tym, że na włosy nałożony zostaje specjalistyczny preparat z płynną keratyną. Fryzjer przy użyciu specjalnej prostownicy i wysokiej temperatury 230 stopni Celsjusza prostuje włosy pokryte keratynowym preparatem i tym samym dosłownie wprasowuje keratynę.

Aby włosy były gładsze i prostsze, wciera się w nie roztwór zawierający pochodną formaldehydu lub (o wiele bezpieczniejszy) kwas glioksalowy, aby zerwać wiązania i ponownie je uszczelnić w prostszej pozycji. Roztwór jest następnie suszony i zamykany prostownicą. Zabieg działa dobrze na większość rodzajów włosów i poleca się każdemu, kto chce regularnie przerywać suszenie lub prostowanie włosów, zmniejszyć puszenie się lub zwiększyć ich połysk.

keratynowe prostowanie włosów
Keratynowe prostowanie włosów – efekt przed i po | materiały klienta

Czytaj także: 14 sekretów manicurzystek. Ujawniamy tajniki idealnych paznokci

3. Czy keratynowe prostowanie włosów jest szkodliwe?

Część obaw związanych z zabiegami keratynowymi dotyczy jednego ze składników występujących w większości tradycyjnych formuł salonowych: formaldehydu. Definiuje się go jako bezbarwny, silnie pachnący gaz mrówkowy, który jest zwykle używany do produkcji materiałów budowlanych, artykułów gospodarstwa domowego, a po rozpuszczeniu w wodzie jest stosowany jako środek konserwujący.

W zabiegach keratynowych zdaniem producentów jest odpowiedzialny za głębokie wnikanie keratyny w strukturę włosa, co daje efekt prostych włosów. Według najnowszych badań gaz ten, występujący w małych ilościach, nie jest trujący. Jednak wiele organizacji przestrzega przed jego rakotwórczym działaniem.

Czy formaldehyd jest niebezpieczny? Wszystko zależy od jego stężenia w kosmetyku. Zgodnie, z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami, produkty do keratynowego prostowania wlosów metodą brazylijską mogą w swoim składzie zawierać maksymalnie 0,2% formaldehydu. Niestety wiele preparatów zawiera o wiele wyższą dawkę, co zwiększa ryzyko negatywnego oddziaływania kosmetyku na organizm. Typowymi skutkami ubocznym narażenia na formaldehyd, są m in ból gardła, krwawienie z nosa i drapanie oczu.

Zabiegi keratynowe mogą z czasem wyrządzić wiele szkód włosom. Ponieważ te zabiegi wymagają wysokiej temperatury, aby unieruchomić włosy, nie poleca się ich osobom o bardzo cienkich lub zniszczonych włosach. Jeśli szukasz mniej szkodliwego, prawdziwie wolnego od formaldehydu zabiegu, zapytaj swojego salonu, czy zamiast tego stosuje zabieg zawierający kwas glioksalowy. Nie prostują włosów tak dramatycznie (są bardziej dla wzmocnienia blasku i walki z elektryzowaniem się), ale są też dużo bezpieczniejsze.

Keratynowe prostowanie włosów - efekt przed i po
Keratynowe prostowanie włosów – efekt przed i po | materiały klienta

4. Regeneracja włosów – jak odżywić włosy?

Włosy poddane keratynowemu prostowaniu, są dogłębnie odbudowane naturalnym budulcem. Trzeba jednak pamiętać, że podczas tego zabiegu ta „odbudowa” nie ma sensu dosłownego, a jedynie polega na uzupełnieniu ubytków keratyny w łodygach włosa. Oznacza to, że podczas keratynowego prostowania wypełnione zostają wszelkie ubytki, do których dochodzi podczas stylizacji włosów gorącym powietrzem lub podczas zabiegów takich jak farbowanie czy kręcenie włosów. Keratyna do włosów w postaci zabiegów stosowana jest w celu wzmocnienia, wygładzenia i wyprostowania włosów.

Każda metoda stylizacji niszczy wlosy w pewnym zakresie. Każde mycie, czesanie czy związywanie, doprowadza do uszkodzeń włosów. Tak samo jest w przypadku działania czynników atmosferycznych takich, jak wiatr, mróz czy ostre słońce. Im włosy długie, tym większej ilości uszkodzeń są poddawane. Z czasem zawarta w nich keratyna ulega uszkodzeniu i zostaje z włosów wypłukana. To natomiast sprawia, że włosy stają się suche, matowe, ich końcówki się rozdwajają, a wykonanie atrakcyjnej fryzury staje się coraz trudniejsze.

– Dzięki zabiegowi keratynowego prostowania uzupełniamy ubytki we włosach, a tym samym odwracamy zaistniałe już uszkodzenia. Włosy po keratynowym prostowaniu znowu stają się zdrowe i silne oraz błyszczą jak dawniej – mówi stylista fryzur ze Studio Bednara w Lublinie.

Keratynowe prostowanie włosów - efekt przed i po
Keratynowe prostowanie włosów – efekt przed i po | materiały klienta

Przeczytaj też: Sekret gładkiej skóry gwiazd. Ta metoda depilacji nie ma sobie równych

5. Mocno zniszczone włosy – jak o nie dbać?

Włosy zniszczone stają się suche, a tym samym puszą się i bardzo mocno reagują na wilgotność powietrza. Większa niż normalna wilgotność doprowadza do ogromnego puszenia końcówek włosów, przez co włosy zaczynają wyglądać jak „szczotka”. Prostowanie włosów jest utrudnione, coraz trudniej jest je związać, poszczególne kosmyki odstają od całej fryzury, a co za tym idzie, jej wygląd pogarsza się dosłownie z tygodnia na tydzień. Keratynowe prostowanie włosów sprawia, że kosmyki zostają maksymalnie wygładzone. Włosy stają się lejące, bardzo mocno błyszczą i tworzą gładką taflę.

6. Prostowanie włosów preparatem z keratyną – oszczędność czasu

Codzienne układanie fryzury, prostowanie włosów prostownicą, wyciąganie ich lub układanie na szczotce, zajmuje sporo czasu. Wiele kobiet przyznaje się do tego, że ułożenie włosów przed wyjściem z domu zajmuje im codziennie od 30 minut do nawet godziny. W skali tygodnia jest to nawet 7 godzin a w skali miesiąca aż 30!

Poddając się zabiegowi keratynowego prostowania włosów, oszczędzamy bardzo dużo czasu. Włosy wystarczy rozczesać i spiąć gumką lub spinką i fryzura prezentuje się idealnie. Nic nie odstaje, żadne pasmo nie wywija się i nie niszczy naszego wyglądu. Jeden zabieg pozwala nam się cieszyć efektem nawet przez 3 do 6 miesięcy, a ilość godzin, jakie uda nam się przez to oszczędzić, naprawdę robi wrażenie.

Keratynowe prostowanie włosów - efekt przed i po
Keratynowe prostowanie włosów – efekt przed i po | materiały klienta

7. Ile kosztuje damskie keratynowe prostowanie włosów? Cena salonów fryzjerskich

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest w stanie odbudować włosy znacznie bardziej niż nawet codzienne stosowanie najlepszych masek, odżywek lub kosmetyków. Trzeba wziąć pod uwagę, że dobrej klasy szampon, preparat z keratyną lub kosmetyki do pielęgnacji włosów kosztują nawet kilkadziesiąt złotych za 200-250 ml. Przy długich włosach kosmetyk taki starcza zaledwie na kilka do kilkunastu zastosowań. Oczywiście trzeba doliczyć tutaj też koszt szamponu oraz ewentualnych kosmetyków do stylizacji, które też nie są najtańsze.

Cena keratynowego prostowania jest uzależniona od doświadczenia fryzjera, renomy salonu oraz długości włosów. Im włosy są dłuższe, tym więcej czasu i preparatu będzie potrzebne do ich wyprostowania. Warto również poczytać opinie przed wybraniem właściwego salonu fryzjerskiego. Cena keratynowego prostowania włosów u fryzjera waha się w granicach od 200 do nawet 700 zł (w zależności od długości pasm).

Może Cię to zainteresować: Metody przedłużania i zagęszczenia rzęs – wybierz najlepszą dla siebie z pomocą specjalistów

Możesz samodzielne przeprowadzić zabieg prostowania włosów w domu. Potrzebny jest do niego specjalny zestaw obejmujący szampon oczyszczający, preparat z keratyną i odżywkę oraz prostownica o mocy nagrzewania do 230 stopni Celsjusza. Koszt wykonania prostowania włosów w domu oscyluje w okolicach 100 złotych za podstawowy zestaw do domowego prostowania włosów. Prostowanie włosów w domu jest bardzo czasochłonne, a efekt za pierwszym razem może nie być zadowalający.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na farbowanie włosów i przedłużanie włosów. Keratynowe prostowanie włosów i farba to złe połączenie. Z koloryzacją trzeba odczekać dwa tygodnie przed i po zabiegu prostowaniu włosów.

Kiedy podsumujemy półroczne wydatki na kosmetyki do włosów z jednorazowym kosztem wykonania zabiegu keratynowego prostowania u fryzjera, może się okazać, że zabieg taki się zwróci. Po keratynowym prostowaniu wystarczy nam używanie zwykłego oczyszczającego szamponu i prostej odżywki bez silikonów. Kosmetyków pielęgnacyjnych nakładamy wtedy mniej, bo włosy nie potrzebują już tak dużego wsparcia.

BONUS: 8. Jak długo utrzymuje się efekt keratynowego prostowania włosów?

Profesjonalnie wykonane keratynowe prostowanie wlosow keratyną to nie wszystko. Keratyna wypłukuje się z włosów całkowicie w czasie ok. 3-6 miesięcy od wykonanego zabiegu. Oczywiście, efekt wygładzenia włosów utrzyma się tylko wtedy, gdy będziemy o nie prawidłowo dbać. Na czym polega prawidłowa pielęgnacja włosów? Przed pierwsze 2-3 dni po prostowaniu nie powinno się wyprostowanych włosów myć, moczyć ani układać. W innym wypadku włosy oddadzą keratynę lub się odkształcą.

Po wykonaniu zabiegu keratyna prostowanie włosów w salonie należy regularnie dostarczać włosom keratynę. W sklepach i hurtowniach fryzjerskich jest spory wybór szamponów i odżywek z dodatkiem białka keratyny. Uwaga! Należy unikać produktów do pielęgnacji włosów zawierających silikony, SLS-y i SLES-y (Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate), sól (Sodium Chloride) oraz alkohol.

Jeżeli efekt prostych włosów nie będzie nam się podobał, to nie mamy się czym martwić. Prostowanie keratynowe – w odróżnieniu od chemicznego – jest odwracalne. Białko keratynowe wypłukuje się z włosów stopniowo, przez co włosy w sposób bardzo płynny wracają do stanu sprzed prostowania. Nie ma konieczności ścinania włosów i po kilku miesiącach znowu można się cieszyć kręconymi lub falowanymi pasmami.

Zobacz to: Wybielanie zębów – poznaj całą prawdę o zabiegu

Keratynowe prostowanie włosów – zobacz efekty, dlaczego warto. Jak wyglądają wlosy po keratynowym prostowaniu? ZDJĘCIA

Keratynowe prostowanie włosów - efekt przed i po
Keratynowe prostowanie włosów – efekt przed i po | materiały klienta

Materiał powstał przy współpracy ze Studiem Bednara.
Powrót do strony głównej Spotted Lublin

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. witam,

    od dwóch lata jestem wierna keratynowemu prostowaniu włosów. Polecam ten zabieg wszystkim dziewczynom, które walczą z puszącymi i niesfornymi włosami. To mit, że włosy się niszczą przez to, po prostu z czasem keratyna się wypłukuje i włosy powracają do swojego stanu sprzed zabiegu, jednak nie są dodatkowo zniszczone.